fbpx

Resim:  izabel17

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Matta 18:1–15

Mesih’i örnek aldığım gibi, siz de beni örnek alın. — 1.Korintliler 11:1

Bir başka güzel gündü. Öğretmen ve üst sınıflardaki öğrencileri dışarıda oyun oynuyorlardı. Oyunun hedefi, ortadaki “ebe”ler tarafından yakalanmadan iki çizgi arasından geçmekti. Ben bir tarafta durmuş bakarken öğrencilerden birinin bana şöyle dediğini duydum: “Josh Kardeş, ben seni izleyeceğim çünkü senin oradan geçecek güvenli yolu bildiğini düşünüyorum.” Şimdi bunun üzerinde düşününce, taşların üzerinde koşarken onun hemen ardımdan geldiğini birkaç kez gördüğümü hatırlıyorum. Bu konu üzerinde fazla düşünmeden oynamaya devam ettim.

Daha sonra olay aklıma geldi ve bununla birlikte etkinin gücünü anlamak da aklımı başıma getirdi. Gözlemlenmekten kaçınamayız ve buna eşlik eden sorumluluğu da önemsemezlik edemeyiz. Bu yaşam yolculuğunda, güvenli yolu bildiğimize tamamen güvenerek bizi izleyen gözler vardır. Biz ne tarafa doğru gidiyoruz?

Tanrı, önümüzdeki görevi hakkıyla gerçekleştirmemize yardım etsin. Burada söz konusu olan sadece bir oyun değil, bir candır. Eğer bir canın değeri kafamızda azaldıysa, Yuhanna 3:16’yı okuyarak belleğimizi tazeleyelim. Tanrı’nın biricik Oğlu’na olan derin sevgisini dile getirmek için sözcükler yeterli değildir. O zaman Tanrı’nın İsa’nın kanının kendileri için dökülmesine izin vermeye razı olduğu canların fiyat etiketi nedir? Bu canlara paha biçilmez! Onları materyalizmin, fazlasıyla meşgul olmanın ve diğer geçici uğraşlarla düşüncesizce hayal kırıklığına uğratmaya cüret etmemeliyiz.

Her zaman erdemli bir örnek yansıtmak konusundaki cesur bir karar alsak da bu en fazla titrek bir temel oluşturacaktır (Romalılar 7:18). Yanıt sadece Mesih İsa’da bulunur. İnsanlara tutarlı bir şekilde o yaşama işaret edebilecek tek yaşam sadece“Mesih’le birlikte Tanrı’da saklıdır” (Koloseliler 3:3).


Pavlus’un 1.Korintliler 11:1’deki başka insanların bize aynen itaat etmeleri yalvarışını yankıladığımızı varsayalım. İblis buna gülümser mi, yoksa yüzünü mü asar?