fbpx

Resim: Monkey Business Images

Bunun için, yerde ve gökte her ailenin adını kendisinden aldığı Baba’nın önünde diz çökerim. Baba’nın kendi yüceliğinin zenginliği uyarınca Ruhu’yla sizi iç varlığınızda kudretle güçlendirmesini ve Mesih’in iman yoluyla yüreklerinizde yaşamasını dilerim. Öyle ki… Mesih’in sevgisinin ne denli geniş ve uzun, yüksek ve derin olduğunu anlamaya, bilgiyi çok aşan bu sevgiyi kavramaya gücünüz yetsin.—Efesliler 3:14–19

Kutsallaştırılmak bir gecelik bir süreç değildir. Bunu biliriz ama değişmek isteyip de aynı şekillerde günah işlemeye devam ettiğimizde cesaretimiz kırılır. Bağışlama yerine aynı öfkeyi, kini, korkuyu ve gururu buluruz. Günahın ardından ilişkileri onarmak, içinden çıkılmaz bir süreçtir.

Bugünkü metnimizde, Kutsal Yazılar’ın en teşvik edici dualarından birine bakıyoruz. Elçi Pavlus’un Efesli imanlılar için ettiği duadır bu. Gökte ve yerde her aile üzerinde mutlak yetkili olan zengin yüceliğe sahip Baba Tanrı’ya dua ediyor. Pavlus Efeslilerin Tanrı’nın Ruhu aracılığıyla iç varlıklarında kudretle güçlenmesi için dua ediyor. Mesih’in iman yoluyla yüreklerinde yaşamasını diliyor. Efeslilerin Mesih’in sevgisini tümüyle kavramaları ve Tanrı’nın doluluğuyla dolmaları için dua ediyor.

Bu dua beni gerçekten teşvik ediyor. Bana değişim sürecinde tek başımıza bırakılmadığımızı hatırlatıyor! Tanrı, Ruhu aracılığıyla bize güç veriyor. İman ettiğimiz zaman yüreklerimizde konut kuran Kutsal Ruh, imanlılar olarak gelişirken iç varlığımızda bizi kudretle güçlendiriyor. Tanrı’nın kudretini isteyebiliriz ve O, iç varlığımızda bize bunu sağlayacaktır! Mesih, iman aracılığıyla yüreğimizde yaşamaktadır.

Bağışlamak zordur. Bu ruhsal okumayı yazarken dahi, Tanrı’nın beni bağışladığı gibi bağışlamakta zorlandığımı fark ediyorum. Kocamı, anne babamı, arkadaşımı, hatta otobüste bana bağıran bir yabancıyı… Tanrı bağışlamanın gerçekten ne denli zor olduğunu zihnimde taze tutacak çok sayıda örnek sağladı. Bu alanda Tanrı yolundan eksik kaldığımızda, cesa retimizi kaybetmeyelim. “Tanrı, bizde etkin olan kudretiyle, dilediğimiz ya da düşündüğümüz her şeyden çok daha fazlasını yapabilecek güçtedir” (Efesliler 3::20). Bugün hangi iman mücadelesi ya da günah mücadelesi içinde olursanız olun, Tanrı’nın size iyi bir haberi var. Tanrı’nın Ruhu iç varlığınızda etkindir ve Mesih iman yoluyla yüreklerinizde yaşamaktadır! Şükürler olsun!

Bağışlama konusunda mücadele ettiğimiz her an, Baba’nın huzurunda diz çökelim. Ruhu aracılığıyla Tanrı’dan güç dileyin. Sizi kendi doluluğuyla doldurmasını dileyin. Bizim düşündüğümüzden ya da hayal ettiğimizden çok daha fazlasını yapabileceğini söyleyen Tanrı Sözü’ne iman edin.


Kendi zayıf gayretinizle bağışlayamazsınız. Baba’dan, O’nun gücünü dilemeye razı mısınız?