fbpx

Resim: gregory_lee

Hazırlayan: Haluk Yılmaz

Hepsi üzerine yetkin birliğin bağı olan sevgiyi giyinin. Mesih’in esenliği yüreklerinizde hakem olsun. Tek bir bedenin üyeleri olarak bu esenliğe çağrıldınız. Şükredici olun!  —  Koloseliler 3:14-15

Yeni yıl başladıkça ve yeni alışkanlıkları sürdürmeye çalışırken, muhtemelen destek olmadan bunları sürdürmenin zor olduğunu fark etmişsinizdir. Hesap verebilirlik, bu hedeflere sadık kalmak için bir anahtardır: spor salonunda sizinle antrenman yapacak bir arkadaş veya sigara içmemeniz konusunda sizi hatırlatacak bir dost.  

Peki, ruhsal hedefler ne olacak? Hristiyanlar birbirlerini ruhsal yaşamları konusunda nasıl sorumlu tutarlar? 

Tanrı, insanların birbirlerini sevmeleri ve cesaretlendirmeleri, aynı zamanda birbirlerini sorumlu tutmalarına yardımcı olmaları için bir yer tasarladı: kilise. Birçok insan Avrupa’daki büyük katedrallere bakar ve düşünür: “İŞTE BİR KİLİSE!” Ancak kiliseler aslında binalardaki insanlardır… ve bu insanlar en azından biraz karışıktır. Herkesin yardıma ihtiyacı olan zorlukları vardır. Hepsi bırakmaları gereken şeylere ve yaşamlarında geliştirmeleri gereken alanlara sahiptir. En iyi kiliseler, insanların farklılıklarını göz ardı etmeyi seçtikleri ve Tanrı’ya teşekkür etmek ve O’nu yüceltmek amacıyla birbirlerini sevmeyi seçtikleri yerlerdir. 

İncil, inananların bir grup olarak nasıl davrandığını şu şekilde açıklar: 

Hepsi üzerine yetkin birliğin bağı olan sevgiyi giyinin. Mesih’in esenliği yüreklerinizde hakem olsun. Tek bir bedenin üyeleri olarak bu esenliğe çağrıldınız. Şükredici olun!  Koloseliler 3:14-15 

Eğer daha önce hiç kiliseye gitmediyseniz, yeni yıl için denenecek iyi bir şey olabilir. Bir kiliseye katılmak için aşağıdaki ipuçları: 

  1. Beklentilerinizi yönetin. Çoğu kilise, filmde gördüğünüz o dev gotik katedrallerde toplanmaz. Genellikle küçük yerlerde toplanan insanların küçük toplantılarıdır.
  2. Merhaba demeye hazır olun. Yeni bir yere gitmek zordur. Kimseyi tanımazsınız ve kendinizi bir yabancı gibi hissedersiniz. 10-20 kişinin olduğu bir kilise toplantısına giderseniz, saklanamazsınız, ama bu sorun değil. Çoğu kilisenin düzenli katılımcıları sizi karşılar ve sizi diğer insanlara tanıtır. Eğer yapmazlarsa, kilisenin lideri olan pastörle tanışmak için istekte bulunun.
  3. İbadet genellikle 1-2 saat sürer ve birçok kilisenin ibadet sonrasında bir zamanı vardır. Bu zaman genellikle çay içmeyi içerir, ancak bazen bir yemek de olabilir. İbadet genellikle ilahiler söylenen bir zaman ve İncil’den bir ders içerir. Birçok kilisenin para toplama zamanı da vardır. Bu, kilisenin ihtiyaçlarını desteklemenin bir parçasıdır, ancak aynı zamanda Rab’be güveni göstermenin bir zamanıdır. Misafirlerden bağış beklenmez.
  4. Rab’bin Akşam Yemeği, İsa’nın yaşamını ve ölümünü anma amacı taşıyan özel bir törendir. Yalnızca küçük ekmek parçaları ve İsa’nın bedenini temsil eden üzüm suyu veya şarap içerir. Kiliselerin bu töreni nasıl gerçekleştirdikleri çeşitli olabilir ve misafirler, öğeleri almasa da bu zamanı dua ve düşünceyle deneyimlemeye davet edilir.

Hristiyanlar birbirlerini ruhsal yaşamları konusunda nasıl sorumlu tutarlar?