fbpx

Resim:  geralt

[İsa kalabalığa], “İçinizde kim günahsızsa, ilk taşı o atsın!” dedi. Bunu işittikleri zaman, başta yaşlılar olmak üzere, birer birer dışarı çıkıp İsa’yı yalnız bıraktılar. İsa doğrulup ona, “Kadın, nerede onlar? Hiçbiri seni yargılamadı mı?” diye sordu. Kadın, “Hiçbiri, Efendim” dedi. İsa, “Ben de seni yargılamıyorum” dedi. “Git, artık bundan sonra günah işleme!”—Yuhanna 8:7-11

Zinada yakalanan kadınla ve onu taşlamak için etrafında toplanan yargılayıcı kalabalıkla ilgili bu metni okurken, o anın elle tutulur utancı sizin de yüreğinize dokundu mu? Herkesin ortasında günahı ifşa edilen kadın kim bilir nasıl bir utanç duymuştur! Kutsal Yazı uzmanları ve Ferisiler kadını getirdiklerinde, İsa “bütün halka” öğretiş veriyordu (Yuhanna 8:2). Kalabalıkta kimler vardı? Kadının arkadaşları mı, anne babası mı, komşusu mu, kuzenleri mi?

İsa kadının utanç anında ne yaptı? Tanrı’nın benzeyişinde yaratılmış olan o kadının yanında durdu ve onun adına konuştu. Kalabalığa kadının tarafında olduğuna dair şok edici bir mesaj verdi. Herkese unuttukları şeyi hatırlattı: Hepsi ve her biri günahkârdı! Rab’be karşı hiçbiri günahsız olmadığı için hiçbiri taş atamazdı.

İsa bu kadının hayatını kurtardı ama yaptığı tek şey bu değildi. Onu utancından özgür kıldı. Kalabalık kendi günahlarını hatırlayıp taşları birer birer bıraktıkça, İsa kadını halkın önünde utancından özgür kıldı. İsa onu Rab’bin önündeki utançtan özgür kıldı. “Ben de seni yargılamıyorum” diyerek ona güvence verdi.

Bu, Tanrı’nın gücü ve iyiliğidir. Hayatlarımıza girer, bizi suçluluğumuzdan ve utancımızdan özgür kılar.

Bu öyküde kiminle bağ kuruyorsunuz? Kadınla mı, kalabalıkla mı? Belki siz de bu kadının yaşadığı derin utancı biliyorsunuz. Günahınız ifşa oldu mu, başkaları tarafından yargılandı mı? Tanrı’nın önünde utanç duyuyor musunuz? Günahlarınızdan dönerseniz ve İsa’ya güvenirseniz, Tanrı sizi utançtan özgür kılacağını defalarca Sözü’nde belirtiyor. “Mesih İsa’ya ait olanlara karşı artık hiçbir mahkûmiyet yoktur” (Romalılar 8:1). İsa, zina eden kadının yanında durduğu gibi sizin de yanınızda duruyor. Sizi utancınızdan ve suçluluktan özgür kılıyor. O’nun lütfuna güvenerek karşılığında iman dolu bir yaşam sürecek misiniz?

Belki kendinizi kalabalıkla birlikte görüyor, elinizde atılmaya hazır bir taş tutuyorsunuz. Silah kıtlığımız yoktur. Kendi doğruluğumuza dayalı sözler, cezalandırıcı mesafe, dedikodu, garez ve öfke gibi bir sürü silahımız var. Peki Mesih’in şu sözlerini bugün hayatımızda duymanın bizim için anlamı nedir: “İçinizde kim günahsızsa, ilk taşı o atsın”?


Utanç duyuyor musunuz?  İsa’nın sizi suçluluk ve utançtan özgür kılabileceğine inanıyor musunuz?