fbpx

Resim: USS Bear

Korkmayın! Yerinizde durup bekleyin, RAB bugün sizi nasıl kurtaracak görün. —Mısır’dan Çıkış 14:13

Amiral Richard E. Byrd, 1939–1940 yıllarında Sulzberger Körfezi’ne bir keşif yürüterek, körfezin buzlu alanlarında daha önce hiçbir aracın girmemiş olduğu yerlere erişmeye çalıştı.

Ama küçük gemisi, USS Bear, buzda kilitlendi ve ne ileri, ne geri kıpırdayamaz oldular. Yelkenlerini kullanamıyorlardı ve 600 beygir güçlü yardımcı dizel motorları onları oradan kurtaracak kadar güçlü değildi. Amiral Byrd, durumlarını inceledikten sonra deniz yüzbaşısına ve rotacıya sabır göstermeleri gerektiğini söyledi. “Antarktika’da ihtiyacımız olan şey, bekleyip rüzgârın yönünün ve gelgitin değişmesine izin verecek sabır” dedi. Ve aynen öyle oldu. Rüzgârın yönü değişti, buzlar gevşedi ve yollarına devam edebildiler.

Bazen hayatlarımızda bazı durumlar ortaya çıkar, bunlar kişisel olabilir, ailelerimizde ya da topluluklarımızda olabilir ve kendimizi kapana kıstırılmış hissederiz. Sorunlarımızdan bir çıkış yolunu göremeyiz. Bütün sıkıntı ve mücadelelerimizin bir faydası yok gibidir. Hatta bunlar bizi engelleyip başımızı daha da çok derde sokabilir.

Ama pes etmemeliyiz. Bekleyebilir ve sabır ve duayla işlerimizi Rab’bin ellerine bırakabiliriz. O bizim zorluklarımızı görür ve dualarımızı işitir. Ve bizi yeniden doğru yola sokmaya gücü yeter.

Durumlar, sabır ve duayla değişecektir.