fbpx

Resim: Boonyachoat

Çünkü Rab İsa’yı dirilten Tanrı’nın, bizi de İsa’yla diriltip sizinle birlikte kendi önüne çıkaracağını biliyoruz. Bütün bunlar sizin yararınızadır. Böylelikle Tanrı’nın lütfu çoğalıp daha çok insana ulaştıkça, Tanrı’nın yüceliği için şükran da artsın. Bu nedenle cesaretimizi yitirmeyiz. Her ne kadar dış varlığımız harap oluyorsa da, iç varlığımız günden güne yenileniyor. — 2.Korintliler 4:14–16

Yaşamınızdaki en önemli zamana bakmaya başlayacağız. Bu zaman sonsuza dek uzanacak olan zamandır, yani gelecek. Tanrı sizin geçmişiniz ve şimdiki zamanınız hakkında konuştuğu gibi, geleceğiniz hakkında da çok şey söyler. Üstelik geleceğiniz için çok şey vaat etmektedir. Mesih’in söylediği ve yaptığı her şeyi Kutsal Ruh’un nasıl hatırlamamıza yardımcı olduğu üzerine düşündük. Bu kısımda Kutsal Yazılar’ın geleceğiniz hakkında neler söylediğini hem aklımıza getirmek hem de hatırlamak için kasıtlı olarak çaba göstereceğiz. Şimdiki zamanda Mesih’te olduğunuz için gelecekte sizin için nelerin doğru olacağını hatırlama alıştırması yapacağız. Tanrı’nın sizin için gelecekte yapmayı vaat ettiği şeylerde teselli ve zevk bulma alıştırmasına sürekli dikkatinizi çekeceğim. Acılı geçmişinizden ötürü geleceğinizle ilgili sahip olabileceğiniz bazı endişeleri de düşüneceğiz.

Bugünkü metin Hristiyan inancının merkezindeki bir olayla başlıyor: İsa’nın ölümden dirilişi. Eğer Mesih dirilmediyse, imanımız da boştur (bkz. 1.Korintliler. 15:14). Ancak Tanrı O’nu ölümden diriltmiştir ve bunun bizim için bir anlamı vardır. Biz Mesih’te olduğumuz için, Tanrı bizi de diriltecek ve Mesih’in huzuruna çıkaracaktır. Siz Mesih’te olduğunuz için, geleceğiniz de O’nunkine bağlıdır. Mesih ölümden dirilmiştir, bu yüzden siz de diriltileceğiniz konusunda kesin –güven sahibi, emin, kani– olabilirsiniz. Sadece dirilmekle de kalmayıp bizzat Mesih’in kendisiyle birlikte diri kalacaksınız.

Bu neye benzeyecek? Tanrı sevgidir ve böylece sizler sevginin huzurunda yaşamak için diriltileceksiniz. Tanrı Yaratıcı’dır ve böylece sizler O’nun yaratıcı gücünün yücelikleri ve harikaları arasında yaşayacaksınız. Tanrı Babanız’dır ve böylece sizi en derinden tanıyan ve seven Tanrı’yla ve O’nun ailesindeki kardeşlerinizle yaşayacaksınız. Tanrı dünyanın Kurtarıcısı’dır ve böylece tamamen iyileşmiş ve bütünlüğe kavuşmuş bir kişi olarak yaşayacaksınız. Daha devam edebiliriz. Konuyu anladığınıza inanıyorum. Bunlar dört gözle beklenmesi gereken zengin gerçekliklerdir. Bunlar bugün ya da yarın cesaretinizi yitirmemeniz için olan nedenlerdir.

Metnimiz şimdiki zamanın vaadine uzanıyor: İç varlığınız günden güne yenileniyor. Bu “eski şeyler[in] geçmiş” olduğu gerçeğiyle paraleldir (2.Korintliler 5:17). Tanrı’nın yaşamınızdaki faaliyeti sadece gitmesi gereken şeyleri söküp almaktan ibaret değildir. Tanrı sizde sonsuza dek dallanıp budaklanacak bir yenilik yaratmaktadır.


Yukarıdaki “Tanrı …… olduğu için, siz …… olacaksınız” kalıbını kullanarak, Tanrı’nın kim olduğunu ve O’nun huzurunda bulunmanın ne demek olduğunu düşünerek kendi benzer cümlelerinizi kurun. Örneğin, “Tanrı İyi Çoban olduğu için, ben …… olacağım” ya da “Tanrı Şifa Veren olduğu için, ben …… olacağım.” Cesaretinizi yitirmekte olduğunuz zamanlarda Tanrı’dan bunları hatırlamanız için size yardımcı olmasını dileyin.