fbpx

Resim: zimmytws’s Images

“Yaşantınıza dikkat edin! Kardeşiniz günah işlerse, onu azarlayın; tövbe ederse, bağışlayın. Günde yedi kez size karşı günah işler ve yedi kez size gelip, ‘Tövbe ediyorum’ derse, onu bağışlayın.” — Luka 17:3–4

Cameron yıllarca güceniklik içinde yaşamıştı. Üvey ebeveynleri hiçbir zaman onu anlayamamıştı – ne çocukluğunda ne de şimdi yetişkin olarak. Kendisi duygusal ve açık sözlü, ebeveynleriyse metin ve sabit kişilerdi. Cameron’ın söylediklerinin içeriğine bakmak yerine, söyleme tarzını sıkça eleştirirlerdi. Onu “dramatik” ya da “diva gibi” davrandığı gerekçesiyle ciddiye almazlar, böylece dikkatlerini çekmeye çalıştığı konuya karşılık vermezlerdi

Cameron danışmanlık sırasında onları bağışlamak için çok çaba sarf etti. Ancak ebeveynlerinin buna son vermeleri için onu ne kadar yaraladıklarını anlamaları gerekiyordu. Bu nedenle, onları da kendisiyle birlikte danışmanlığa davet etmesi için Cameron’ı teşvik ettim. Yüzleşme için dikkatlice hazırlandı. Kullandığı sözcükleri, bunları nasıl kullanacağını dikkatlice seçti ve Tanrı’nın lütfuyla çok başarılı bir görüşme oldu. Cameron’un anne ve babası, kişilik farklılıklarından ötürü onu nasıl aşağıladıklarını fark ettiler. Onlar özür diledi, Cameron da hemen orada onları bağışladı.

Yüzleşmede umduğumuz şey daima budur, öyle değil mi? Birisiyle günah nedeniyle yüzleşiriz, onlar günahı kabul edip özür diler ve biz de onları bağışlarız. İşin aslı bu kadar basittir! İsa bunu öğretmiş ve şöyle demişti: “Kardeşiniz günah işlerse, onu azarlayın; tövbe ederse, bağışlayın. Günde yedi kez size karşı günah işler ve yedi kez size gelip, ‘Tövbe ediyorum’ derse, onu bağışlayın.” Burada İsa, bize ilişkide barışmanın nasıl olması gerektiğinin bir resmini sunuyor. Bu resim yüzleşmeyi, kabullenmeyi, tövbeyi ve barışmayı içeriyor. Dikkat ederseniz, İsa bu günahın tekrarlayabileceği ve hatta birçok kez tekrarlayabileceği gerçeğini de ilave ediyor. Buna rağmen, bağışlamaya devam etmemizi söylüyor.

İyi bir yüzleştirmeden sonra günahların hemen temizlenmesini dileriz. Ancak günah karışıktır. Bağışlama zor bir süreç olduğu gibi, tövbe de zor bir süreçtir. Birisinin tekrarlayan suçu sizi ne zaman yaralarsa, o zaman öfkeniz ve üzüntünüzle birlikte Tanrı’ya koşun. Tanrı görür, bilir ve gerçekten yardımcı olabilecek tek kişidir. Bağışlamanız için size doğaüstü güç verebilecek olan şey Tanrı’nın kudretidir ve bundan da öte, suçlu kişiye tövbe etmesi için doğaüstü güç verebilecek olan şey de yine Tanrı’nın kudretidir.


Bugün hayatınızda tekrar tekrar suç işleyen – tövbe etmeye çalışan ama bunu beceremeyen– kişi için bile minnettarlık gösterin.