fbpx

Resim: Tinnakorn Jorruang

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Matta 6:5–15

Dua ettiğiniz zaman ikiyüzlüler gibi olmayın.Matta 6:5

Bugünkü Kutsal Kitap okumamızda Mesih, taklit etmememiz gereken iki tür insandan söz eder, yine de onların hatalarından öğrenebiliriz. İkiyüzlü, erdemli ya da dindar görünen biridir.

İkiyüzlüler dua eder mi? Belli ki dua etmektedirler ama büyük bir olasılıkla sadece başka insanlar onları gördükleri ya da duydukları zamanlarda. Ödülleri sadece yeryüzüne aittir.

Putperest, Kutsal Kitap’ın Tanrısı’nı kabul etmeyen kişidir. Putperestler dua eder mi? Belli ki etmektedirler. Buna iyi bir örnek, 1.Krallar 18:21–29’da İlyas ve Baal’ın peygamberleri arasında yaşanan olaydır. Baal’ın peygamberleri sabahtan akşama kadar dua etmişti. Yaptıkları sunağın çevresinde zıplayıp oynamışlardı. İlyas onlara daha yüksek sesle bağırmalarını söylemişti. Onlar bıçaklarla kendi bedenlerini bile yaralamışlardı. Epey bir keşmekeş olmuştu. Tüm bunlara karşın onların tanrısı hâlâ yanıt vermemişti. Bizim de Tanrı’nın dikkatini çekmek için büyük bir patırtı yapmamız mı gerekiyor? Hayır. Tanrı büyük keşmekeşlerle, patırtılarla değil, alçakgönüllü ve sessiz bir ruhla ilgilenir.

Dua ettiğimizde bizi sadece Tanrı ve kutsal melekleri görüyorsa, duaların en derin ödüllerini yaşarız. Göksel Babamız biz O’ndan istemeden neye ihtiyacımız olduğunu bilir.


Duada ne kadar zaman geçirdiğimizi başkalarına söylemek gerekli mi?