fbpx

Resim: Quangpraha

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Eyüp 1:13–22; Eyüp 4:3–4

Her durumda şükredin. Çünkü Tanrı’nın Mesih İsa’da sizin için istediği budur. —1.Selanikliler 5:18

Balıkçılar ve ailelerinin yaşadığı küçük bir kıyı köyü hakkında bir hikâye vardır. Bir gün, köyün bütün erkekleri ve büyük erkek çocukları balık avına çıkmışlardı. Her şey iyi gidiyordu. Kıyıdan çok uzaklardayken, birden bire bulutların oluştuğunu gördüler ve çok geçmeden bir fırtınaya yakalandılar. Yönlerini tamamen kaybettiler ve kendilerine yol gösterecek hiçbir şeyleri yoktu. Akşam oluyordu ve karanlık bastırdı.

Köyde eş ve çocukları büyük bir üzüntü içindeydi. Kıyıda volta atıp balıkçıların geri dönüşünü bildirecek bir işaret görmek umuduyla denize bakarak dua ediyorlardı.

Bütün bunlar yetmezmiş gibi karanlık bastırdıktan sonra evlerden birinde yangın çıkmıştı. Erkekler köyde olmadıkları için hiçbir şey kurtarılamamış, her şey yanıp kül olmuştu. Sonunda sabah olunca eşler ve çocuklar yine deniz kıyısında, erkeklerin dönüşünü gösteren bir belirti beklemeye döndü. Erkeklerin hepsi en sonunda sağ salim geri geldiğinde şükran ve minnet sunumları ve sevinç gözyaşları yaşandı.

Kadınlardan biri kocasını yüzünde üzüntülü bir ifadeyle ve evlerini ve sahip oldukları her şeyi yangında kaybetmiş olmanın hikâyesiyle karşıladı. Kocasının verdiği karşılık, “Rab’be hamdolsun! Bizi eve sağ salim getiren o yangının ışığıydı” oldu.

Bizim de başkalarını cennete yönelten türde bir ışık olmamız gerekmektedir. Hayattaki sıkıntı ve üzüntülere verdiğimiz tepkiler, etrafımızdakilere ya cesaret verir, ya da onların cesaretlerini kırar. Etrafımızdakilerin ihtiyaçlarına karşı duyarlı olalım.


Bugün birisine cesaret verin.