fbpx
Resim: Daniil Kuželev

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: 1.Korintliler 12

O’nun önderliğinde bütün beden, her eklemin yardımıyla kenetlenip kaynaşmış olarak her üyesinin düzenli işleyişiyle büyüyüp sevgide gelişiyor.Efesliler 4:16

Son birkaç gündür yeni bir inşaat üzerinde çalışıyordum. Çatı kiriş ve aşıklarını koyup birbirlerine tutturduktan sonra aklıma anahtar bir ayet geldi. Bu binayı parça parça yaptıkça, her şey birbirine uymuştu. Her açı tamamen doğruydu ve tüm cıvata delikleri tam doğruydu. (Bazı cıvataları biraz zorlamak gerektiği halde!) Her şey birbirine uymak üzere tasarlanmıştı ve tüm parçalar gerekliydi.

Tanrı da kiliseyi aynı şekilde tasarlamıştır. Birbirimize ihtiyacımız var ve hepimizin dolduracak bir yeri var. Bugünkü Kutsal Kitap okuma parçamızdaki 4 ve 5. ayetler çeşitli ruhsal armağanlar ve görevler olduğunu söyler. 17. ayet, “Bütün beden göz olsaydı, nasıl duyardık? Bütün beden kulak olsaydı, nasıl koklardık” der. Biz de, “Herkes vaiz olsaydı, kim dinlerdi?” Ya da “Herkes öğretmen olsaydı, kim öğrenci olurdu?” diyebiliriz. Tanrı kilisede herkese bir konum vermiştir. O konumu doldurmak bize kalmıştır.

22. ayet, bedenin daha zayıf görünen üyelerinin vazgeçilmez olduğunu bildirir. Şimdi yeniden çelik binayı düşünelim. Çatı kirişleri göreceli olarak epey küçük olan cıvatalarla birbirine tutturulur. Yapıya baktığınızda cıvataları görmezsiniz bile ama onları çıkartmaya başlarsanız bina pek uzun bir süre ayakta kalmaz. Kilisede bazen farkedilmiyor görünen dualar olmasaydı kilise etrafımızdaki kötü güçlere karşı ayakta kalamazdı. Ayrıca şuna da dikkat ettim. Cıvataların çoğunu en zayıf yerler olan ek yerlerine koyarız ve böylece onları kuvvetlendiririz. Dualarımızı zayıflık gördüğümüz alanlara yöneltelim; Tanrı onları kuvvetlendirebilir.


Tanrı’nın sizi yapmanız için çağırmış olduğu işi istekle yapın; ödülünüz cennette olacaktır!