fbpx

Resim: Canva

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: 1.Yuhanna 1:1–2:17

Sözleri kangren gibi yayılacak. 2.Timoteos 2:17

Geçen sonbaharda kendimi yorgun hissediyordum, normalden fazla uyku ve dinlenmeye ihtiyacım vardı. O sırada bunu bilmiyordum ama ölümcül işini gerçekleştiren kanser adında bir hastalığa yakalanmıştım. Ölümcül kanser hücreleri vücudumda hızla çoğalarak bir tümör oluşturuyor, kanımdaki enerji veren alyuvarları çalıyor ve beni zayıf ve anemik yapıyordu. Bunu Ocak ayında öğrendiğimizde, kanser hızla ilerlemekteydi. Etkili önlemler hemen alınmazsa birkaç ay kadar kısa bir zamanda kesinlikle ölecektim. Şimdi altı aylık bir kemoterapiyi tamamladım ve doktor da kanserin tamamen ortadan kalktığına dair, “Şu anda iyileşmiştir” raporunu verdi.

Bunu ruhsal olarak bakabileceğimize de inanıyorum. İçimizde günahın artmasına izin verdiğimizde, günah büyümeyi sürdürüp bizi ruhsal bakımdan zayıf bir hale getirecektir. Bağışlamamak, öfke, acılık, bu dünyanın istekleri ya da mallarına karşı bir sevgi, kendini üstün görme ya da Tanrı yolundan uzak herhangi başka bir tutum gibi küçük bir günahla başlayabilir. Ele alınmazsa, etkili önlemlere gerektirecek bir şey haline gelir ya da kesinlikle bize ruhsal ölüm getirir.

Bizi ruhsal ölümden kurtaracak tek şey, tövbe ve İsa Mesih’in kanıdır. Kendimizi alçaltıp günah işlediğimizi ve bizi temizlemesi için İsa’ya ihtiyacımız olduğunu kabul edersek ölüm cezamızdan kurtulabiliriz. Kanser gibi, günahın da, hayatımızda ilerlemesine izin verildiği derecede iyileşmek için orantılı bir tedavi, acı ve ıstırap gerekecektir. Ama Tanrı’ya şükürler olsun ki Rabbimiz İsa Mesih aracılığıyla bu mümkündür.


Günah denilen kanser, tedavi edilmezse kesinlikle ölüm getirir.