fbpx

Resim: Mikhail

RAB’den korkan tam güvenliktedir; RAB onun çocuklarına da sığınak olacaktır. Süleyman’ın Özdeyişleri 14:26

Gerçek güven korku aracılığıyla gelir.

Böyle bir cümle ilk başta kafa karıştırabilir çünkü güvenin yeteneklerden kaynaklandığı varsayılır. Ancak kendine en çok güvenen, kendini en çok geliştirmiş yetenekli bireyler, Tanrı korkusu olmaksızın gerçek güvenden yoksundurlar. Dışarıdan cesur bir kabadayı havası taşıyabilirler ama içeride ödleri kopmaktadır. Kendilerini güvenli kılan şeylerin (yetenekler, beceriler ve güçlü yönler) ellerinden alınacağından ve sonunda kaybolup gideceğinden korkmaktadırlar. Artık ezgi söyleyemezlerse, güzel değillerse, çalışamıyorlarsa, varlıklı değillerse, ne yapacaklar? Süleyman’ın Özdeyişleri’ne göre, gerçek güven kişisel yetkinlikte değil, doğru kişiden korkuda yatmaktadır. Oswald Chambers haklıydı: “Tanrı korkusunun dikkate değer yönü, Tanrı’dan korktuğunuz zaman başka bir şeyden korkmamanız ama Tanrı korkunuz yoksa, her şeyden korku duymanızdır.”

Tanrı’dan korkmak O’ndan kötülük geleceğine dair dehşet duymak değildir. Kutsal Kitap’ın Tanrısı’yla karşılaşmanın yarattığı diz büken, dudak uçuklatan bir savunmasızlık vardır. Ancak Tanrı, kötülükten tamamen uzaktır ve iyidir. Tanrı’nın bizi titreten kudreti, yine O’nun çocuğunu korumak için vardır.

İlkokul üçüncü sınıftayken, oyun sahasındaki zorbalar korkutucudur – ta ki Baba ortaya çıkana kadar. Aynı şekilde, eğer Tanrı’dan korkuyorsanız, sizi korkutabilecek ne varsa, her şeye gücü yeten Tanrı’ya kıyasla ufacık kalır. Eğer Tanrı sizin yanınızdaysa, ölüm vadisinden geçebilir ama sağ ve salim kalırsınız. Tanrı’dan korkanların çocuklarının da bu yüzden sığınağı vardır. Tanrı, paranın satın alabileceği bütün ev güvenlik sistemlerinden daha iyidir.

İki oğlum için her hafta Süleyman’ın Özdeyişleri 14:26’yı duaya dökerim. Onların güvenle dolu olmalarını isterim, kendini beğenmiş olmalarını değil. İkisinin arasındaki farkı yaratan şey kimden korktuğumuzdur. Tanrı’yı tüm görkemiyle görüp de kendini beğenmiş bir şekilde kalamazsınız. Ama Tanrı’yı olduğu gibi gördüğümüzde, muazzam bir sığınaktan muazzam bir güven kazanırız.


En çok nelerden korkuyorsunuz: İtaatin olası sonuçlarından mı, yoksa Tanrı’ya itaatsizliğin olası sonuçlarından mı?