fbpx

Resim: Jametlene Reskp

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Romalılar 13

Kendimizi çılgınca eğlenceye ve sarhoşluğa, ahlaksızlığa ve sefahate, çekişmeye ve kıskançlığa kaptırmayalım. Gün ışığında olduğu gibi, saygın bir yaşam sürelim. Romalılar 13:13

Dürüstlük, her Tanrı çocuğu için bir zorunluluktur. Eğer gerçeğe bağlı kalırsanız kendinizi her zaman özgür hissedersiniz. Dürüst olmayan biri, kendi sözlerinden ötürü sıklıkla tuzağa düşecek ve bu durumdan kurtulmak için de birçok yalan söylemek zorunda kalacaktır. Doğruyu söyleyen biri bugün başka, yarın başka bir şey söylemez. Her zaman aynı şeyi söyleme özgürlüğüne sahiptir. Unutmayın, bazen insanları kandırmak mümkündür ama Tanrı’yı asla kandıramazsınız. Tanrı düşüncelerinizi, hatta yüreğinizde­ki niyetleri bile bilir.

Çocukluğumu düşününce babamı hatırlıyorum. Babam o kadar dürüst­tü ki bazen bu bana utanç verirdi. Ama şimdi, babamın benim için oluştur­duğu bu örnekten ötürü Tanrı’ya şükrediyorum.

Dostum, tamamen dürüst olmak benliğimiz için her zaman uygun ol­masa da bize mal olduğu şeylere değer. Temiz bir vicdandan daha kutlu bir şey yoktur.

Her konuda dürüstlüğü alışkanlık haline getirirseniz sonunda dürüstlük hayatınızın bir parçası olacak ve bu durum, yüzünüzden bile belli olacaktır. Tüm cennetin sizinle birlikte sevineceğine, melekler ve Tanrı’nın Kendisinin sevineceğine inanıyorum.

Dürüstlük, kötü olana karşı savaşmanıza yardım eder. Günlük hayatta karşınıza çıkan kişiler için de büyük bir sevinç oluşturacaktır.


Vicdanınızın söyledikleri, komşuların söylediklerinden daha önemlidir.