fbpx

Resim: Soner Eker

Ağzımdan çıkan sözler, yüreğimdeki düşünceler, kabul görsün senin önünde, ya RAB, kayam, kurtarıcım benim! —Mezmur 19:14

Tanrı bize birçok iş yapabilen bir araç vermiştir ki, bu da dildir. Dilin büyük bir gücü vardır. Dil, yıkıp yok etme gücüne de, geliştirip kurtarma gücüne de sahiptir. Kesip biçme gücüne de, iyileştirme gücüne de sahiptir. Siz dilinizi ne için kullanıyorsunuz?

Bugünkü Kutsal Kitap okumamızda, Yakup bize dili kimsenin kontrol altına alamadığını söylemektedir. Dilin kendisi benliğe dayalı adamla ilgili şeylerden söz eder ama yeni adamın dili, Tanrı’yla ilgili şeylerden söz eder.

Birisi, “Sözlerimiz kalbimizin penceresidir” demişti. Matta 12:34, “Ağız yürekten taşanı söyler” der. Demek ki sözlerimiz, kalbimizin durumunu ortaya koyar.

Benim dilim, Mesih’e olan sevgimden ötürü, Rab’be ilahiler sunuyor mu? Başkalarını teşvik ederek kayıp insanlara Mesih’ten söz ediyor mu? Yoksa insanlara yıkıcı sözler söyleyip dedikodular mı yayıyor?

Tanrı Sözü’nde bize, söylediğimiz her sözün hesabını vereceğimiz bildirilmiştir. Mesih’in yüreğimize tamamen sahip olmasına izin vererek O’nun dillerimizi kontrol altına almasına izin verelim.

Sözleriniz tatlı olsun; bir gün onlardan ötürü pişman olabilirsiniz.