fbpx

Resim: Canva

 Birbirinize sevginiz olursa, herkes bununla benim öğrencilerim olduğunuzu anlayacaktır. — Yuhanna 13:35

İmanlılar olarak Tanrı’nın bizi içine koyduğu topluluk içinde yaşamaya çağırdığını fark etmemiz gerekir. Diğer imanlılarla olan ilişkilerimiz Kutsal Kitap öğretilerini derin bir anlayışla yaşamamız için fırsatlar sunar. Kutsal Kitap bize birbirine sevgiyle ve anlayışla bağlı bir topluluk olarak yaşamanın önemini hatırlatır. İsa Yuhanna 13: 34’te ‘Size yeni bir buyruk veriyorum: Birbirinizi sevin. Sizi sevdiğim gibi siz de birbirinizi sevin’ buyruğunu vermiştir. Birbirimize sevgi gösterme ilkesi bu ve benzeri ayetlerde açıkça ortaya koyulmuştur.

Topluluk bizi yalnızlıktan ve izolasyondan kurtarır ve birlikte büyümemizi sağlar. Bir kilise birlikte tapınmak, dua etmek, öğrenmek ve hizmet etmek suretiyle bir araya geldiğinde ruhsal büyümemizi destekleyen bir unsur olarak kendisini gösterir. Toplulukta kurduğumuz ilişkiler yaşamın zorluklarını paylaşmamıza ve birbirimize Tanrı’dan kaynaklanan bir sevgiyle bağlanmamıza olanak tanır.

Kimse mükemmel değildir. Ancak derinleşen ilişkiler kardeşlerimizin Tanrı’daki gerçek kimliğini görmemizi sağlar ve her birini Tanrı’nın onları sevdiği şekliyle kabul etmemiz gerektiğini öğretir. Yaşamı birlikte paylaşmak yanlış anlaşılmaları ve yalnızlığı azaltırken sevgi, şefkat ve anlayış dolu ilişkiler inşa etmemize olanak tanır. Bu ilişkiler sayesinde Tanrı’nın ailesinin bir parçası olduğumuzu hissederiz.

Aynı zamanda topluluk içindeki ilişkiler Tanrı’nın krallığını büyütmek için bir fırsat sunar. Yuhanna 13:35 ayetinde İsa ‘Birbirinize sevginiz olursa, herkes bununla benim öğrencilerim olduğunuzu anlayacaktır’ demiştir. Böylece, kilisemizin aynı zamanda topluluk olarak birlikte dünyaya Tanrı’nın sevgisini göstermek için bize verilen bir fırsat olduğunu ifade eder. Ve son olarak, iyi bir topluluk her bir üyenin Tanrı’ya nasıl hizmet edebileceği konusunda destek olarak yaşamımızın zenginleşmesine katkıda bulunur.


Topluluk bizi yalnızlıktan ve izolasyondan kurtarır ve birlikte büyümemizi sağlar.