fbpx

Resim: nappy

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Luka 2:40–52

İsa bilgelikte ve boyda gelişiyor, Tanrı’nın ve insanların beğenisini kazanıyordu.  Luka 2:52

İsa’nın çocukken neler yaptığını hiç merak ettiniz mi? Ben O’nun diğer çocuklarla oyunlar oynadığını düşünmek isterim. O’nun her zaman adil ol­duğuna ve başkalarının haklarını kolladığına inanıyorum.

İsa’nın hayatının ilk yılları hakkında çok az şey biliyoruz. Kutsal Kitap’tan okuma parçamızın 40. ayetinde, İsa’nın büyüdükçe ruhta kuvvetlendiğini görüyoruz. Ayrıca bilgelikle de dolmuştu ve Tanrı’nın lütfu üzerindeydi.

Eğer ilk gençlik çağlarında olan biriyseniz bu okuma parçası özellikle sizin içindir. Bu çağdan çıkmışsanız, lütfen bu çağdaki birisini bu mesajla teşvik edin. İsa ilk gençlik yıllarını nasıl mı geçirmiştir? Genç arkadaşım 52. ayete bakın.

İsa bilgelikte gelişmişti. Bu bilgelik, insansal bilgelik değil, Tanrı’nın bilgeliğiydi. Rab korkusu bilgeliğin başlangıcıdır. Genç arkadaşım, Rab’den korkun. İsa’nın örneğini izleyip bilgelikte gelişin.

İsa boyda gelişmişti. Boyun uzaması, yaşın ilerlemesi ve olgunlaşmak hayatın normal bir parçasıdır. İsa da hayatında bu değişiklik ve zorlukları yaşamıştı. Etrafınızdaki yetişkinler güler yüzlü olmasalar bile hayatınızdaki bu değişikliklere karşı asi olmanız gerekmez.

İsa, Tanrı’nın ve insanların beğenisini kazanıyordu. Bazı insanların yaptığı gibi, gençliğinde Kendi arzularını yerine getirip Tanrı’ya daha sonra hizmet etmeyi düşünmemişti. Hayatıyla Tanrı’yı hoşnut etme konusunda dikkatliydi. Bu ilk gençlik yılları, O’na Tanrı’nın ve insanların beğenisini ka­zandıran şeylerle dolu olmuştu.

Tanrı’dan Tanrısal bilgelikte büyümenize yardım etmesini isteyin. Yaşı­nız ilerledikçe Tanrı’nın hayatınız için olan planını izlerseniz Tanrı’nın bere­ketlerini yaşarsınız.

Ben de bilgelikte gelişip Tanrı ve insanların beğenisini kazanıyor muyum?