fbpx

Resim: Anna Samoylova

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Romalılar 5:13–21

Çünkü Mesih’in ölümden dirilmiş olduğunu ve bir daha ölmeyeceğini, ölümün artık O’nun üzerinde egemenlik sürmeyeceğini biliyoruz. —Romalılar 6:9

Okuldayken halat çekme oyunu oynadığımızı hatırlıyorum. İki takım oluşturup bir halatı iki farklı yöne çekerdik. Bütün gücümüzle çekerdik ve sonunda bir takım öbürünü çizginin öbür yanına çekene dek toz toprak içinde, eğilip, her türlü sesi çıkararak halatı iyice kavrardık.

Hayat da biraz böyledir. Bu durum, yeni doğmuşlar kuvözlerdeyken ya da yaşlılar hastane yataklarındayken görülebilir. Hayat bizi canlı tutacak birçok araçla doludur. Emniyet kemerlerimiz, hava yastıklarımız, duman alarmlarımız, acil durum ekiplerimiz, hastanelerimiz, doktorlarımız, tıp, bitkiler ve daha birçok şeyimiz var.

Hayat da bir halat çekme oyunudur. Bir tarafta ölüm, diğer tarafta hayat var. Kazanan her zaman ölüm olacaktır. Ölüm er geç kazanacaktır. Hayatı çizginin öbür tarafına çekecektir. Bir kazadan kurtulabilirsiniz ama ölüm, eninde sonunda kapınızın eşiğinde belirecektir.

Bir başka halat çekme oyunu daha var ki o da iyiyle kötü arasındaki savaştır. Bütün hayatımız iyiyle kötü arasındaki bir savaştır. Hangisine teslim olursak onun hizmetkârları oluruz.

İnanlıların ölümden korkmaları ya da onunla mücadele etmeleri gerekmez. Ölüm, fiziksel ölümün hiçbir gücü olmayan sonsuz yaşamın kapısıdır. Ölmemiz Adem’in çocukları olmamızın ama sonsuz yaşam Tanrı’nın çocukları olmamızın sonucudur.


Yeryüzündeki hayatınızın her aşamasının tadını çıkarın ama inanlı için ölümün çok daha iyi bir hayatın kapısı olduğunu unutmayın.