fbpx

Resim: Mikel Martinez de Osaba

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Yuhanna 21:11–25

Size buyurduğum her şeye uymayı onlara öğretinMatta 28:20a

İsa, gökteki Babası’nın yanına dönmeden önce öğrencileriyle buluştuğu son zamanlardan birinde, Petrus’a daha öncekinden farklı bir şekilde Kendisini tanıyacak olan binlerce insan hakkında bazı önemli talimatlar verdi.

Petrus’la konuşup onu Kendisine olan sevgisi hakkında sorguladı. İsa, Petrus’un yanıtına cevap olarak ona kuzularını otlatma (ayet 15) ve koyunlarını otlatma (16, 17 ayetler) emrini verdi. Öğrenciler o sırada büyük bir olasılıkla, kendilerine verilmekte olan büyük görevi henüz anlamıyorlardı. İsa, cennete dönme zamanının yakın olduğunu bilerek Petrus’un insanlara ruhsal yol gösterim ve onların ruhlarını besleme konusundaki sorumluluğunun gerekliliğini anlamasına yardım ediyordu.

Bir vaiz bir keresinde, vaazı hazırlarken onun dengeli bir yemek gibi olduğundan emin olmak istediğini söylemişti. Eğer dinleyicileri doğruluğa acıkıp susuyorlarsa (Matta 5:6), vaazda onları doyuracak bir şey olması lazımdır. Tanrı bugün izleyicilerine baktığında, kilisenin onları ruhsal bakımdan besleyip geliştirmeye devam etmesini ister. İsa’nın kalbindeki, ihtiyaçları karşılamaya devam etme konusundaki bu ilginin, Tanrı Sözü’nü öğretip bildirmeleri istenen tüm vaizlerin, Pazar okulu öğretmenlerinin, anne babaların, okul öğretmenlerinin ve tüm halkında da olması lazımdır.


Senin yüzünü görene dek,
Her görev için bana Kendi lütfunu ver
Senin yüzünü gördüğüm zaman
Sana hizmetteki sevincim sonsuz olacaktır.