fbpx

Resim: Lili Popper

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Süleyman’ın Özdeyişleri 3

Yaptığın her işte RAB’bi an, O senin yolunu düze çıkarır.Süleyman’ın Özdeyişleri 3:6

Yaşam bize izlenecek birçok yol sunar. Bu yolların birçoğu sonsuz yıkıma götürür. İyi yol olan eski yol, İbrahim ve Tanrı’nın bütün peygamberlerinin gittiği yoldur. Eski yolu küçümseyen birçok insanın onu, dünyasal zevk ve eğlence sunan yeni bir yol için terk edişini görmek üzücüdür. Dünyasal zevk yolunda taşınacak bir çarmıh ve kendini inkâr etmek yoktur (Bkz. Matta 16:24).

İyi yol, bize esenlik ve sevinç sunar ama tüm diğer yollar ölüme götürür. Tanrı’nın bize yol göstermesine izin verirsek, O Kendi ismi uğruna bizi doğru yollarında yürütecektir. “RAB’bin bütün yolları sevgi ve sadakate dayanır” (Mezmur 25:10).

Bu yolda giderken, Tanrı’nın tüm buyruklarını yerine getirmek isteriz. Doğru yol aynı zamanda Tanrı’nın denenmeler ve zorluklar aracılığıyla bize bilgelik öğretiş yolunu da sunar. Doğru yol her zaman kolay değildir. Tanrı bizleri zor yerlerden geçirmekten zevk alır, çünkü bizi bu zamanlarda biçimlendirebilir. Bu da bizim Tanrı’nın benzerliğini daha açık bir şekilde yansıtabilmemizi sağlar.

“Oysa doğruların yolu şafak ışığı gibidir, giderek öğle güneşinin parlaklığına erişir” (Süleyman’ın Özdeyişleri 4:18). Tanrı’yla ilişkimiz ne kadar yakınsa ışığımız o kadar parlak olacaktır. Tanrı’nın bize yol göstermesine izin verelim. Kendi arzu ve isteklerimizi bir kenara bırakıp Tanrı’nın yaşamlarımızı tamamen yönetmesine izin verelim.


Tanrı’nın yolunda yürüdüğümüzde tökezlemeyiz.