fbpx

Resim: Alexei Scutari

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm:  İbraniler 2:16-18; 4:14-16.

Bunun için, göksel çağrıya ortak olan kutsal kardeşlerim, dikkatinizi açıkça benimsediğimiz inancın elçisi ve başkâhini İsa’ya çevirin. İbraniler 3:1

Hayal kırıklıkları, zorluklar, denenmeler, ayartılmalar, acı ve ıstırapla karşılaştığımızda, durumlardan ve hayatın monotonluğundan yorulup bittiğinizde, İsa’yı düşünmekten daha esinlendirici bir şey yoktur.

O’nu Yaratıcı, insanlığın Kurtarıcısı, Tanrı’nın tek Oğlu, krallar Kralı, rabler Rabbi, İlk ve Son olarak düşündüğümüzden kuşku duymuyorum. Liste uzayıp gider. Ama O’nu hiç insan olarak düşündünüz mü? Bunu düşünmekte, İsa’yı başka türlü düşünmekte bulunmayan şefkatli bir tatlılık ve bir cesaret merhemi vardır.

“Çünkü başkâhinimiz zayıflıklarımızda bize yakınlık duyamayan biri değildir; tersine, her alanda bizim gibi denenmiş, ama günah işlememiştir” (İbraniler 4:15).

Kuşkusuz O, meleklere değil, İbrahim’in soyundan olanlara yardım ediyor” (İbraniler 2:16). “Ama kul özünü alıp insan benzeyişinde doğdu” (Filipililer 2:7).

Aşağıda İbraniler 2:16–18 hakkında üç nokta yer almaktadır: 1) İsa merhametlidir. Sizin çektiğiniz acılar O’nu etkiler. 2) İsa sadıktır. Sizi terk etmeyecektir. 3) İsa size yardım edecek güce sahiptir. Kendisi denenip acı çektiği için denenenlere yardım edebilir.

İsa bir elçi ve başkâhindir. Elçinin işi Tanrı’dan alıp insanlara vermektir. Başkâhinin işi, insandan alıp Tanrı’ya vermektir. Mesih’te hem Tanrı, hem de insana sahibiz.

Bugünü göğüslerken yardım alabileceğim bir kaynak olduğu için Rab’be çok şükürler olsun! İsa beni tanır ve anlar. Benim acılarımı hisseder. O tüm güce sahiptir ve Tanrı, bizde etkin olan kudretiyle, dilediğimiz ya da düşündüğümüz her şeyden çok daha fazlasını yapabilecek güçtedir.


İsa’yı düşündüğümüzde, günün üstesinden gelmek için ihtiyacımız olan şeylere sahip oluruz.