fbpx

Resim: photon64

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Süleyman’ın Özdeyişleri 8:1–19

Ağzımdan çıkan her söz doğrudur, Yoktur eğri ya da sapık olanı. — Süleyman’ın Özdeyişleri 8:8

Köprüde oturup altından geçen ırmağın hareketlerini düşünmeye başladım. Hızla akan su, kayaların üzerinden hızla geçip bir havuzda toplanıyordu.

Köprünün bir tarafıyla, öbür tarafı arasında bir tezat olduğunu fark ettim. Irmağın yukarısında sığ su hızla hareket ediyordu. Köprünün altında, su büyük havuza eriştiğinde yavaşlıyordu.

Sığ su hızla akar. Bir engelle karşılaştığında epey gürültü yapar. Bunu gözlemleyen biri suyun sığ olduğunu kolayca anlayabilir.

Buna karşılık, havuzun hareketi pek fark edilmez. Suyun derinliği içinden aynı hacmin aktığını saklar. Su sessizce yolundaki tüm engellerin üzerinden akar ve ses çıkartmaz.

Sıklıkla yaşamlarımızı bir ırmak olarak düşünürüz. Irmak hakkındaki bu gözlemler hayatlarımıza da uyar.

Ben sığ su gibi miyim? Hayatta bir engelle karşılaştığımda epey gürültü mü yapıyorum? Fazla hareket ve konuşma, günah işleme olasılığını epey arttırır (Süleyman’ın Özdeyişleri 10:19).

Benim hayatım derin bir havuz gibi mi gözüküyor? Dışarıdaki durumlardan etkilenmeyen derin bir iç esenliği sergiliyor muyum? Kuvvetli bir karakter, hoş olmayan deneyimleri esenlikle kabul eder.

Karakter derinliği durağanlık anlamına gelmez. Derin, zengin bir karakter hayatın pratik alanlarına taşacaktır.

Başka insanlar karakterimizin derinlik derecesini kolayca görebilirler. Gördükleri onları teşvik mi edecek yoksa Tanrı yolunda bir karakter olmaması cesaretlerini mi kıracak?


Sözleriniz düşüncelerinizi saklayabilir ama hareketleriniz onları ortaya koyacaktır.