Resim: Jackson Simmer

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: 1.Korintliler 10:1–13

Herkesin karşılaştığı denemelerden başka denemelerle karşılaşmadınız. Tanrı güvenilirdir, gücünüzü aşan biçimde denenmenize izin vermez. Dayanabilmeniz için denemeyle birlikte çıkış yolunu da sağlayacaktır. 1.Korintliler 10:13

Otoyollardaki, köprülerdeki ya da asansörlerdeki yük sınırı işaretlerini hepimiz görmüşüzdür. Fazlasıyla çok yükün büyük bir hasara ya da tamamen çöküşe neden olabileceğini bilen mühendisler, çeşitli maddelerin ve imal edilen ürünlerin güvenli olarak tam olarak ne kadar zorlanmaya dayanabileceğini belirler. Buralara asılan uyarı levhaları bize azami yükü aşmamamız gerektiğini bildirir.

İnsanların da yük sınırları vardır ve bunlar kişiden kişiye değişir. Örneğin, bazı insanlar denenme ve sıkıntılara başkalarından daha iyi dayanabilir, yine de herkesin bir kırılma noktası vardır ve katlanabileceklerinin bir sınırı vardır.

Zaman zaman, durumlar ve insanlar bizi katlanabileceğimizin ötesine itiyor gibidir ama Rab sınırlarımızı bilir ve hayatımıza kuvvetimizi ve dayanma yeteneğimizi aşan zorlukların girmesine hiçbir zaman izin vermez. Bu özellikle, günah işlemeye ayartıldığımızda geçerlidir. Anahtar ayetimiz, sadık Tanrımız’ın bizi gücümüzü aşan bir şekilde denemeyeceğini söyler. Denenmeler ve ayartmalar üzerinize geldiğinde cesaret bulun! Göksel Babanız hayatın baskıları altındaki dayanma kapasitenizi bilir. O’nun kuvvetine dayanın; Tanrı’nın yardımıyla hiçbir ayartılma dayanabileceğinizden fazla olmayacaktır.


Tanrı’ya güvenirseniz, günah sizi yenmeyecektir.