fbpx

Resim: todaydesign

Ey kardeşler, hiçbirinizde diri Tanrı’yı terk eden kötü, imansız bir yüreğin bulunmamasına dikkat edin. “Gün bugündür” denildikçe birbirinizi her gün yüreklendirin. Öyle ki, hiçbirinizin yüreği günahın aldatıcılığıyla nasırlaşmasın. İbraniler 3:12–13

Gece saat 1 civarında hastaneye çağrıldım. Dışarıdan bakılınca, bu beyefendi iyi görünüyordu. Mutlu bir evliliği vardı, işinde başarılıydı, çok sayıda arkadaşı vardı ve kilisemizin bir üyesiydi. Ancak kimse onun neyle mücadele ettiğini bilmiyordu. Günahı tek başına yenebileceğini düşünüyordu. Ama birkaç şehvet anı flörte ve çığ gibi büyüyen günaha dönüştü. Kısa süre içinde evlilik dışı birkaç ilişkiyi aynı anda devam ettirir oldu. O gün öğleden sonra her şey çöküverdi. Bir çıkış yolu göremediği için kendi canını almaya kalktı. Ne olmuştu?

İbraniler 3:13 bizi birbirimizi yüreklendirmeye çağırır. Yüreklendirmek uyarmak ve teşvik etmektir. Yüreklerimizin günahın aldatıcılığıyla nasırlaşmaması için, yüreklendirme gereklidir. Günah bize fısıldayarak yalan söyler: “Bunun hiçbir zararı yok! Kimse bilmez! Bu seni tatmin edecek.” Ancak günah asla sözünde durmaz. Hiç kimse sabah kalkıp da “Bugün hayatımı mahvedeceğim!” demez. Bu küçük kararlarla, denetlenmemiş tavizlerle olur ve her seferinde günah yüreği biraz daha nasırlaştırarak günaha daha da çok batmamızı kolaylaştırır. Tanrı’dan uzaklaşmak genellikle sinsice ve O’nun lütfundan ayrı kalırsak gerçekleşir. Bu hepimize olabilir. Bu nedenle, nasır yürekliliğin panzehiri olan yüreklendirmeye çağrılıyoruz.

Yıllar boyunca korku, arkadaşımı mücadelesini kimseye anlatmaması için tutsak kıldı. Ancak dibe vurmak, derdini paylaşması için ona cesaret verdi. O sabah arkadaşımın yanı başında otururken kendisi nihayet ışığa adım attı, her şeyi itiraf etti ve yardım buldu. Kilisenin üyeleri bunu öğrendiklerinde ondan kaçınmadılar; uyarmak ve teşvik etmek için onun ve ailesinin yanında durdular. On yıl sonra, Tanrı’nın lütfuyla aynı kadınla mutlu evliliğini devam ettiriyor ve Tanrı’yla birlikte yürüyor.


Kararımız ne kadar sağlam olsa da, günahın aldatan ve nasırlaştıran etkilerini yenebilmek için başkalarının yüreklendirmesine ihtiyacımız var. Tanrı’nın sizi çağırdığı gibi ışıkta yürümeye razı mısınız?