fbpx

Resim: pixelshots

Hazırlayan: Haluk Yılmaz

Yahya ertesi gün İsa’nın kendisine doğru geldiğini:29 görünce şöyle dedi: “İşte, dünyanın günahını ortadan kaldıran Tanrı Kuzusu! —Yuhanna 1:29

İsa’nın çarmıha gerilmeden önceki haftada neler yaşandı?

Haftanın olayları, İsa’nın insanların ona övgülerle bağırarak Yeruşalim’e zaferle girişiyle başladı ve onun yolunu hurmalarla donatıp onu öven insanlarla doldurdu. O, hemen birçok Yahudi liderinin manevi olarak ölü durumları hakkında öğretiler vererek işleri karıştırdı ve tapınakta yer açtı, böylece herkes tapınağa ibadet etmeye gelebilirdi.

Haftanın ilerleyen günlerinde, İsa en yakın öğrencileriyle son bir yemek yedi ve onlara yaklaşan kurbanını nasıl hatırlayacaklarını öğretti. Onun onlarla paylaştığı yemek, Yahudiliğin en kutsal bayramıydı: Pesach (Paskalya kelimesini aldığımız İbranice kelime, Türkçesi: Fısıh Bayramı). Yemek, Rab’bin İsrail’i Mısır’daki kölelikten kurtardığı anımsatmaydı.

Orijinal Pesach Mısır’da gerçekleştiğinde Tanrı, ölüm meleğini ülkenin tüm ilk doğan insanlarına musallat etti. Tanrı halkına, eğer bir kuzu kurban edip kanını evlerinin kapı çerçevesine sürerlerse, ölüm meleği geldiğinde, kanı görecek ve “geçecek” ve içeridekileri kurtaracaktı. Ayrıca, meleğin işini bitirdiğinde aceleyle ayrılmaları nedeniyle, tüm İbranilerin ekşi mayasız ekmek yemeleri gerekiyordu.

Sembolizm İsa’nın işinde ve yaşamında devam etti. Yahya İsa’ya işaret ederek şunları söyledi: “İşte, dünyanın günahını ortadan kaldıran Tanrı Kuzusu! (Yuhanna 1:29).

Korban Pesach (Paskalya Kurban Kuzusu) muhtemelen o yemekte yer alacaktı ve Tanrı’nın kuzusu yakında vereceği kurbanın ciddi bir hatırlatıcısı olacaktı.

İsa ayrıca ekmeği ve şarabı alıp yeni bir geleneği başlattı. Onunla birlikte olan öğrencilere ekmeğin ve şarabın, onların için akıtılacak olan bedeni ve kanını temsil ettiğini söyledi. Bu kesinlikle şaşırtıcıydı çünkü o henüz ölmemişti, ama yakında anlayacaklardı ve Rab’bin Akşam Yemeği ritüeli kuruldu ve bugün hala dünyadaki Hristiyanlar tarafından kutlanıyor.

İsa’nın yanında olan herkes, onun için ne yaptığını takdir etmedi. İsa’nın takipçilerinden biri, Yahuda İskariyot, İsa’nın dünyayı nasıl değiştireceğini göremedi, bu yüzden onu o günün dini liderlerine sattı. O akşamın ilerleyen saatlerinde, Yahuda askerlerle ve dini liderlerle geldi ve İsa’ya alınacak olanı işaret etmek için ona yanaklarından birine bir öpücük kondurdu.

Bu ihanet, İsa’nın ardından gelecek olan yargılamayı hazırladı ve onu çarmıha götürecek bir yolculuğa başlattı.


Neden İsa? Çünkü o, dünyanın günahlarını alan Tanrı’nın Kuzusu.