fbpx

Resim: Christian Stahl

“Komşunu kendin gibi seveceksin” diyen Kutsal Yazı’ya uyarak Kralımız Tanrı’nın Yasası’nı gerçekten yerine getiriyorsanız, iyi ediyorsunuz. —Yakup 2:8

“Komşunu kendin gibi seveceksin” (Matta 22:39). Bu sizin ve benim için ne anlama gelir? Bu bir öneri değil, bir buyruktur.

Komşumuz kimdir? Bazen komşumuz bize kötülük yapan birisidir. Komşumuz bize kötülük yaparsa kendimizi nasıl hissederiz? Onu sever miyiz? İnsanlar İsa’yı hor görüp O’na sırtlarını çevirdiler, ancak O herkesi sevdi. O’nunla alay edildi, yüzüne tükürüldü ve çarmıha çivilendi, buna karşın “Baba, onları bağışla. Çünkü ne yaptıklarını bilmiyorlar” diyebildi (Luka 23:34).

Komşularımız bizim hakkımızda ne düşünüyor? Bizi ayrılıkçı, ilgisiz ya da belki kendini beğenmiş kişiler olarak mı görüyorlar? Yoksa dost, yardımcı ya da misafirperver insanlar olduğumuzu mu düşünüyorlar? Onları sevip takdir ettiğimizi kendilerine gösteriyor muyuz? Diğer insanlarla iyi bir Hristiyan uyumu içinde olmamız gerekmektedir.

Komşumuz kimdir? Bazen komşumuz bir yardım eline ihtiyacı olan biri olabilir. Komşumuz yardımımıza ihtiyaç duyduğunda işimizi bırakarak gidip ona yardım etmeye istekli miyiz? Yoksa kendi hayatımızı kazanmak ve kendi ihtiyaçlarımızı karşılamakla fazlasıyla meşgul olduğumuzdan başkalarına yardım edebilecek durumda değil miyiz? Duam, kusursuz örneğimiz olan Mesih gibi olmamızdır. İnsanlara uzanıp, Mesih’in olmamızı istediği türden insanlar olmaya razı olalım.

Alacak bir şey yerine verecek bir şey düşünün.