fbpx

Resim: engin akyurt

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: 2.Petrus 1:1–11

Tanrı’yı ve Rabbimiz İsa’yı tanımakla lütuf ve esenlik artan ölçüde sizin olsun. — 2.Petrus 1:2

İnsanoğlu Tanrı’nın yollarını ve düşüncelerini anlayamaz. Onlar insanın yolları ve düşüncelerinden çok daha yüksektirler. Tanrı’nın yerine geçip O’nun yapacağı şeyleri yapmayı bekleyemeyiz ancak Tanrı bize de bazı sorumluluklar verir.

Tanrı’nın gücü, merhameti ve lütfundan ötürü dünyanın çirkefliğinden kurtulduk ve tanrısal özyapıya ortak kılındık. Bu büyük değişim aracılığıyla bize bugünkü okuma parçamızda isimleri geçen erdemler verilmiştir. Onlarda büyümek için onları ruhsal alıştırmalar aracılığıyla geliştirmemiz gerekmektedir. Rab, “Tanrı yolunda yürümemiz için gereken her şeyi bize verdiği” için O’na övgüler olsun (2.Pet. 1:3). O bizi hayatın her alanında tamamen destekler. Ancak, ruhsal meyve otomatik olarak oluşmaz; bilinçli çabaların sonucudur. Bu çabayı göstermemek eski günahlarımıza dönmemize neden olacaktır. Eğer gerekli gayreti gösterirsek hiçbir zaman başarısız olmayız.

Tüm sorularımıza en iyi yanıt Tanrı’dadır. 5–7 ayetler, Tanrı’yla ilişkimiz, yüreğimizin durumu ve başkalarıyla ilişkimiz gibi hayatımızın üç temel alanını ele alır. Rab, her türlü gayreti gösterirsek hiçbir zaman etkisiz ve verimsiz olmayacağımızı söylediyse, Tanrı’nın çağrısını izlersek ilişkilerimizin gerçekten güzel olacağına güven duyabiliriz.


Her türlü gayreti göstererek imanınıza erdemi… katın. — 2.Petrus 1:5