fbpx

Resim: Chris Hardy

İnsandan korkmak tuzaktır ama RAB’be güvenen güvenlikte olur.  — Süleyman’ın Özdeyişleri 29:25

En iyi balıkçılar usta yalancılardır. Şimdi, balıkçılık meraklıları kitabı bırakmadan açıklayayım. Balık tutmanın amacı aldatmaktır. Balığı ona sunduğumuz şeyin gizli bir kanca değil de bedava bir yiyecek olduğuna ikna etmektir. Geçen yaz iki oğluma bu aldatma sanatını öğretiyordum. Solucanları kancaya geçirdikten sonra oltayı suya bırakıp bekledik. Balıklar birer birer yeme yaklaştılar ve şöyle düşündüler: Ne kadar rahat! Öğle yemeğini kovalamak gibi zor bir işi atlayıp bu lezzetli solucanı bedava yiyebilirim (balıkların düşüncelerini aktarma teşebbüsüm ancak bu kadar oluyor). Oysa rahat gibi görünen şey bir tuzaktı. Aldanan balıklar birer birer yeme atladılar ve yemeğin tadını çıkarmak yerine bizim yemeğimiz oldular.

Paniğe kapıldığımız zamanlarda davranışımızı, düşünce ve inançlarımızı ya da karakterimizi değiştirmeye ayartılırız. Başkalarının hakkımızda neler söyleyeceğinden, bize neler yapacaklarından ya da neler kaçıracağımızdan korkarız. Tıpkı balıkçının yemi gibi, insan korkusu bir şey vaat eder ama başka bir şey verir. Korku ayartısı kulağımıza fısıldar. Bundan taviz vermenin hiçbir zararı yok. Arkadaşlarına uymak için onlara katıl. Tanrı’nın isteğini daha sonra yapacak bolca zaman var. Bu arkadaşların reddedişiyle yüzleşmek dayanılmaz bir şeydir. Haydi devam et. Tanrı seni bağışlayacaktır. Ancak ayartıya teslim olarak yemi yuttuğumuzda, aldatılmış olduğumuzu fark ederiz! İnsan korkusu, bize vaat ettiklerini vermek yerine bizi günahın tuzağına düşmüş ve sonuçlarına katlanmaya mahkûm bir durumda bırakır.

İnsan korkusunun alternatifi nedir? Özdeyişimiz buna karşıt olan yanıtı veriyor. İnsan korkusunun alternatifi Rab’be güvenmektir. Tuzağa düşmenin alternatifi, güvenlikte olmanın özgürlüğünü bulmaktır. Ayetteki “güvenlikte” ifadesi, zararın ve tehlikenin erişiminden uzaklaştırılmış bir kişinin resmini çiziyor. İnsan korkusu bu özgürlüğün vaadini verir ama bunu sadece bizi ölüme sürükleyen bir kancayı gizlemek için yapar. Yalnızca Tanrı verdiği her vaadi yerine getirir. Yalnızca Tanrı güvenimize layıktır.


Başkalarından korktuğunuz için ne zaman tuzağa takılıp bir derde düştünüz?