fbpx

Resim: Tim Mossholder

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Yuhanna 21:1–7

Çünkü gökler nasıl yeryüzünden yüksekse, yollarım da sizin yollarınızdan, düşüncelerim düşüncelerinizden yüksektir. —Yeşaya 55:9

Çocuklar bazen kendilerine söyleneni neden yapmaları gerektiğini anlamadıkları için itaatte tereddüt eder. Onların düşüncesine göre, kendilerinden istenilen şey mantıksızdır. Anlamasalar bile üzerlerinde yetki sahibi olanlara itaat etmeyi öğrenmeleri gerekmektedir. Belirli bir şeyi neden yapmaları gerektiğini onlara açıklamanın bir zamanı vardır. Benim kendi deneyimime göre, daha büyük ve olgun olana dek iyice anlaşılmayacak bazı şeyler bulunmaktadır. İtaat etmek Tanrı’nın yoludur ve hayatınıza bereket getirir.

Anne babamıza itaat etmeyi öğrenmek Tanrı’ya itaat etmemize yardımcı olur. Tanrı’nın Sözü’nü ve hayatımız için olan isteğini anlamasak bile onu yerine getirmemiz gerektir. Belki de bu hayatta bir ara (ya da sonsuzlukta) Tanrı’nın hayatımıza getirdiği şeylerin nedenleri anlayacağız. Ama anlasak da, anlamasak da, Tanrı konuştuğunda dinlememiz gerekmektedir. Tanrı’nın her zaman bizim iyiliğimiz için çalıştığını unutmayın.

Bugünkü Kutsal Kitap okuma parçamızda, İsa’nın öğrencilerin itaatinden ötürü bir mucize gerçekleştirdiğini okuyoruz. Öğrenciler bir mucize beklemeden itaat etmişti. İsa’nın gerçekleştirdiği diğer mucizelerden bazılarını düşünün. İsa’nın gidip kendilerini kâhine göstermelerini söylediği on cüzamlı O’nun bu sözünü sorgulayabilir ve önce kendilerini iyileştirmesini isteyebilirdi. Ancak imanla itaat ettiklerinde iyileşmişlerdi. Bu tür örneklerin sayısı Kutsal Kitap’ta epey kabarıktır. Biz İsa’ya itaat ettikçe O da bize çok sayıda bereketler verecektir. Tanrı’nın yolu harika sonuçlar oluşturur.


Bir mucizeye hazır olun.