fbpx

Resim: Victor Garcia

Çünkü suçlarım başımdan aştı, taşınmaz bir yük gibi sırtımda ağırlaştı.  —Mezmur 38:4

Kötülük inanılmaz bir çoğalma kapasitesine sahiptir. Bir günah insanı bir başka günaha götürür.

Örneğin, çocukken büyük bir olasılıkla annenizin çantasından izin almadan para almamanız gerektiği konusunda uyarılmıştınız. Ama anne babanızın izin vermediği bir şey almak istiyordunuz, bu yüzden parayı gizlice almıştınız. Anne babanız annenizin çantasından kimsenin bir şey alıp almadığını sorduklarında siz, “Ben almadım” demiştiniz. Hırsızlık, önce izin verilmeyen bir şeyi alma itaatsizliğine, sonra da yalana götürmüştü. Hırsızlık yapma konusunda ayartıldığınız bir sonraki seferde, annenizin çantası yerine başka birisinin cebinden daha büyük bir miktar alabilirdiniz.

Her çağdan insan günah sorununu çözmek istemiştir. Yalancılardan, hırsızlardan, suçlulardan ve her türlü kötü insandan kurtulmak istemişlerdir ama günah sorununu ortadan kaldırma konusunda hiçbir şey işe yaramamıştır. Günümüzde bin yıl öncesinde var olandan daha az günah yoktur. Günümüz dünyasındaki yolsuzluklar daha kötü bir hal almıştır.

Günah, bir insanın toplayıp da bir sırt çantasında taşıdığı taşlar gibidir. İşlenen her günah, çantaya bir taş eklemek gibidir. Haftalar, aylar ve yıllar geçer ve kişinin günah yükü git gide daha çok ağırlaşır. Dayanılmaz günah yükü kişiyi mutsuz kılar ama yükünden kurtulup özgür olamaz. Bu kişi nereye giderse gitsin, ne yaparsa yapsın, günah yükü her zaman onunla birliktedir, ona baskı yapar ve gitgide artar.

1. Günah nasıl bir kapasiteye sahiptir?
2. Günah neden ağır bir yüke benzetilir?