fbpx

Öyleyse, günahlarınızın silinmesi için tövbe edin ve Tanrı’ya dönün. —Elçilerin İşleri 3:19

Kurtuluş yolunda atılması gereken ikinci adım, bir günâhkar olduğunuzu kabul edip Tanrı’nın önünde günahlarınızdan tövbe etmektir.

Günâhkar olduğunuzu kabul etmek kolay bir şey değildir. Genelde insanlar kendilerini haklı çıkartmaya çalışır. “Ben o kadar kötü biri değilim. Benden daha kötü olan birçok insan var. Kimseyi öldürmedim. Hiçbir zaman bir şey çalmadım…” derler.

Ama Tanrı, bütün insanların günah işlediğini ve günahları için ölmeyi hak ettiklerini söyler. Eğer buna inanıyorsanız, sonsuz ölümle cezalandırılması gereken günahkârlardan biri olduğunuzu anlamalısınız. Bunu size bildiren Tanrı’nın merhametidir. Tanrı, kendinizin gerçekte nasıl biri olduğunuzu görmeniz için Kutsal Ruh’u aracılığıyla gözlerinizi açmaktadır.

Siz ister Tanrı Sözü’nü yok saymayı ve yok olanlar arasında kalmayı, ister dizlerinizin üzerine çöküp, “Evet, ya Rab. Ben bir günahkârım! Beni bağışla. Seni sevmediğim ve çok kötülük yaptığım için üzgünüm. Sana itaat etmedim, başkalarını kandırdım ve alınmalarına neden oldum, kötü sözler söyledim. Senin benim için öldüğünü biliyorum. Beni bütün kötülüklerden kurtar. İsa, senden kalbimi temizleyip beni çocuklarından biri olarak kabul etmeni ve beni cennete götürmeni istiyorum! Amin” demeyi seçebilirsiniz.

İsa bu tür bir dua duymayı ister. Kayıp ve günahla lekelenmiş olanların hepsini aramakta ve onları Kendine çağırmaktadır. İsa, günah içindeki insanlara yardım elini uzatmakta ve onları kurtarmaktadır.

Ama tövbe her şey değildir.

1. Tanrıya giden yolda atmamız gereken ikinci adım nedir?
2. Günahkâr olduğumuzu anlamamıza kimyardım eder?