fbpx

Burada beş arpa ekmeğiyle iki balığı olan bir çocuk var. Ama bu kadar adam için bunlar nedir ki?  —Yuhanna 6:9

Tanrı’nın planlarını gerçekleştirmek için kimleri kullandığını hiç merak ettiniz mi? Hiç armağanlarınızın az, yeteneklerinizin sınırlı olduğunu hissedip Tanrı’nın sizi gerçekten kullanıp kullanamayacağını merak ettiniz mi?

Bir anlığına bugünkü Kutsal Kitap okumamızı ve İsa’nın öğrencilerinin kendilerini nasıl hissediyor olabileceklerini düşünün. Biraz sessizlik ve huzur bulmayı ümit ederek Celile Gölü’nü geçtikten sonra büyük bir kalabalıkla karşılaşmışlardı. Daha sonra gün sona ererken, büyük bir ihtiyaçları olduğu çok belirginleşti. Özellikle de o çölde binlerce insanı nasıl doyuracaklardı?

İsa’nın öğrencilerinden biri olan Andreas, İsa’ya kalabalığın içinde beş ekmeği ve iki balığı olan bir çocuk olduğunu bildirdi. Öğrenciler büyük bir olasılıkla, Bu nasıl olur da bir çözüm olabilir? diye düşünmüş olmalıydı. Ancak İsa onların bir şeyi öğrenmesini istiyordu.

İsa’nın o büyük kalabalığı neden yemeğini paylaşmaya razı olan küçük bir çocuğun yemeğiyle doyurmayı seçtiğini sorabiliriz. Neden en yakınlardaki yiyecek yardımı yapan bir hayır kuruluşunu aramamış ya da insanları evlerine yollamamıştı?

Kutsal Kitap’ta buna benzer olayları tekrar tekrar görmekteyiz. Bir başka örnek de, büyük bir düşman ordusuyla savaşmak için bir ordu kurmakla görevlendirilen Gidyon’du. 32,000 eğitilmiş asker yeterli olacak mıydı? Gidyon olacağını düşünüyordu ama Tanrı’nın başka fikirleri vardı. Gidyon’un ilk kurduğu ordunun askerlerinin %99’undan fazlası evlerine gönderilmişti. Bu görev aşırı büyük gözüktüğü halde, Tanrı Kendi planını, Gidyon’un küçük grubu aracılığıyla gerçekleştirmişti.

Bu iki örneğe baktıktan sonra Tanrı’nın küçük şeyleri kullanmakta uzman olduğu anlaşılmaktadır. Neden mi? Çünkü o zaman Tanrı daha büyük bir yücelik alır! Siz Tanrı tarafından kullanılmaya razı mısınız?

Tanrı yönetimde olduğunda az olan çok olur.