fbpx

Resim: Urupong

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Mezmur 103

Çünkü suçlarını bağışlayacağım, günahlarını artık anmayacağım. — İbraniler 8:12

Tanrı günahlarımızın tamamen bağışlanmasını vaat etmiş olmasaydı hayatın nasıl olacağını hiç düşündünüz mü? Birinci Yuhanna 1:9 bize, Tanrı’nın sadece tüm günahlarımızı bağışlamakla kalmayıp aynı zamanda bizi geçmişte yaşamımızı motive eden günahın gücünden temizleyip kurtaracağı konusunda güvence verir.

Bir birey bir suç işleyip mahkemede cezaya çarptırıldığında, bu durum, bu kişi daha sonra işlediği başka suçlardan ötürü yeniden mahkemeye çıkartılırsa suçunun tekrar ele alamayacağı anlamına gelmez. Hakim, daha fazla ceza konusunda bir sonuca varmak için sıklıkla eski kayıtlara bakar.

Rab’be şükürler olsun ki, günahlarımızı kabul edip onları çarmıhın dibinde itiraf ettiğimizde Yargıcımız olan Tanrı’nın günahlarımızı tekrar bağışlanmaya ihtiyacımız olana dek sadece örtmekle kalmayıp aynı zamanda suçlarımızı da bizden doğunun batıya uzaklığı kadar uzaklaştıracağına güvenimiz olur. İbraniler 8:12, Tanrı’nın bağışlanan günahları ileride başvurmak üzere aklında tutmayacağını, onları artık hiç hatırlamayacağı konusunda bize güvence verir.

Bu da bizim amaçlı ve anlamlı bir yaşam yaşamamızı mümkün kılan gerçek özgürlüktür. İsa’nın, Yuhanna 8:36’daki “Bunun için, Oğul sizi özgür kılarsa, gerçekten özgür olursunuz” sözü, bize gerçek özgürlüğü yaşamamızı olası kılan tek yolu bildirir.


Gerçek özgürlük, kendi istediğim şeyi yapma özgürlüğü değil, yapmam gereken şeyi yapma gücüdür.