fbpx

“Nitekim yerde ve gökte, görünen ve görünmeyen her şey –tahtlar, egemenlikler, yönetimler, hükümranlıklar– O’nda yaratıldı. Her şey O’nun aracılığıyla ve O’nun için yaratıldı.”  —Koloseliler 1:16

 

“Yeryüzünü de üstünde yaşayan insanlarla hayvanları da büyük gücümle, kudretli elimle ben yarattım. Onu uygun gördüğüm kişiye veririm.”  —Yeremya 27:5

Yeryüzü, güneş, ay ve yıldızlar, okyanuslar ve nehirler, sulardaki balıklar, gökyüzündeki kuşlar ve ormanlardaki hayvanların nasıl ve ne zaman oluştuklarını ve insanın nereden geldiğini hiç merak ettiniz mi? Örneğin yaz neden hiçbir zaman kıştan sonra değil de her zaman ilkbahardan sonra gelir? Kuşlar neden sonbaharda daha sıcak iklimlere giderler ve ayılar da havalar soğumadan önce kış uykusuna yatar? Gezegenimiz neden güneşin etrafında dolaşır? Evrenin bütününe bu katı ve bilge düzeni koyan kimdir? Doğanın bu değişmez kanunlarını koyan kimdir?

Bu soruların doğru ve gerçek yanıtları Kutsal Kitap’ta verilmiştir. Kutsal Kitap bizlere Tanrı’nın görünen ve görünmeyen her şeyin yaratıcısı olduğunu bildirir.

Tanrı’nın her şeyi yarattığını biliyor muydunuz? Kutsal Kitap bizlere şöyle der: “Gökler RAB’bin sözüyle, gök cisimleri ağzından çıkan solukla yaratıldı…Çünkü O söyleyince, her şey var oldu; O buyurunca, her şey belirdi” (Mezmur 33:6,9). Her şeye gücu yeten Tanrı için sadece sözleri söylemek yeterliydi. Tanrı sözleri söylediğinde kara oluşmuş, nehirler akmaya başlamış ve denizler gümbürdemişti. Tanrı konuştuğunda hayvanlar oluşmuş, gökte kuşlar uçmuş ve denizlerde balıklar yüzmüştü. Tanrı insanı yerin toprağından yaratmış, onun içine yaşam nefesini üflemiş ve onu Aden Bahçesi adı verilen harika bir yere koymuştu.

Hiçbir şeyden bir şey yaratabilecek güçte olan sadece Tanrı’dir.
 

  1. Tanrı ne yaratmıştır?
  2. Tanrı her şeyi nasıl yaratmıştır?