fbpx

“Ben ve ev halkım RAB’be kulluk edeceğiz” (Yeşu 24:15). Bunun anlamı nedir?

  • Bunun anlamı, bizzat O’nu üstün ölçüde değerli gösterecek bir şekilde O’nun dediğini yapmaktır.
  • Bunun anlamı, O’nu heyecan verici gösterecek bir şekilde O’na tabi olmaktır.

Tanrı’ya, O’nu heyecan verici göstermek yerine O’nu tehdit edici gösterecek şekillerde tabi olmak da mümkündür. O’nun dediğini yapmak ancak bunu dikkatleri O’nun bir hazine olduğu gerçeğine değil, otoriter olduğu gerçeğine çekecek bir şekilde yapmak da mümkündür.

Bu tür bir hizmet, Tanrı’nın buyurduğu hizmet değildir.

Fark nedir?

Fark, Tanrı’nın bize O’na sanki bir şeye ihtiyacı varmış gibi hizmet etmememizi söylemiş olmasıdır.

“Herkese yaşam, soluk ve her şeyi veren kendisi olduğuna göre, bir şeye gereksinmesi varmış gibi O’na insan eliyle hizmet edilmez” (Elçilerin İşleri 17:25).

“İnsanoğlu bile hizmet edilmeye değil, hizmet etmeye ve canını birçokları için fidye olarak vermeye geldi” (Markos 10:45).

Dolayısıyla, Tanrı’yı değerli ve heyecan verici gösteren hizmet türü, Tanrı’ya O’ndan sürekli bir şekilde alarak hizmet etmektir. Bunu açıklamak için anahtar ayetse, 1.Petrus 4:11’dir:

“Hizmet eden, Tanrı’nın verdiği güçle hizmet etsin. Öyle ki, İsa Mesih aracılığıyla Tanrı her şeyde yüceltilsin.”

Hizmetimizin tümü anbean Tanrı’dan sağlayış bulmak olduğunda, Tanrı da görkemli olarak görülür.

Bu sağlayışı imanla alırız. Yani, O’na olan hizmetimizde ihtiyaç duyduğumuz şeyi O’nun bize sağlayacağına anbean güveniriz (“yaşam, soluk ve her şeyi” – Elçilerin İşleri 17:25). Bu, kaygılanmanın tam tersidir. Böyle hizmet etmek mutluluk doludur ve Tanrı’yı daha az otoriter, ancak sınırsız ölçüde daha çok arzu edilir gösterecektir. Almayı amaçladığı yücelik işte budur. Yücelik, Sağlayan’a gider.

Bu nedenle, “O’na neşeyle kulluk edin” (Mezmurlar 100:2).

—John Piper

 

(c) Müjde Birliği. Asıl makaleye şuradan erişebilirsiniz: https://mujdebirligi.com/makaleler/ogrenci-yetistirme/tanriya-hizmet-etmek-ne-demektir/