fbpx

Mesih’e dönme, kişinin yaşamındaki bir U dönüşüdür. Kişinin tüm benliğiyle günahtan yüz çevirmesi ve kurtuluş için Mesih’e yönelmesi demektir. Kişi putlara tapmaktan vazgeçip Tanrı’ya tapar. Kendini aklamaya çalışmaktan vazgeçip Mesih’in aklayışına gelir. Hükümdar olmaktan vazgeçip Tanrı’nın hükmüne girer.

Mesih’e dönüş, Tanrı’nın ruhsal olarak ölü olan kişileri uyandırdığı ve onlara günahlarından tövbe edip Mesih’e güvenebilme yetisi kazandırdığı an gerçekleşen şeydir.

  • İsa bizleri tövbe ve imana çağırırken, bizleri bu dönüşe çağırmaktadır. Bu, inandığımız ve yaptığımız şeylerde radikal bir değişim olması anlamına gelir (Markos 1:15)
  • İsa bizlere çarmıhımızı sırtlanıp O’nu izlememizi söylediğinde, bizleri bu dönüşe çağırmaktadır. (Luka 9:23)
  • Tövbe edebilmemiz için, Tanrı’nın bizlere yeni bir yaşam, yeni yürekler ve iman vermesi gerekir (Ef. 2:1, Rom. 6:17, Kol. 2:13, Hez. 36:26, Ef. 2:8, 2.Tim. 2:25).

Mesih’e dönme, şunlar değildir:

1. Yaşayış şeklimiz üzerinde hiçbir etkisi olmayan tek seferlik bir olay. Mesih’e dönme, bir anda gerçekleşir ve o an, radikal bir değişim anıdır. O andan sonra yaşam, artık çok farklı olmalıdır. Yeni bir savaş başlar.

2. Varış noktası olmayan bir macera. Mesih’e dönme, bazı kişiler için uzun bir sürecin sonunda olur ama bu dönüş, her zaman kişinin adanmış bir şekilde günahtan tövbe etme ve Mesih’e güvenme kararını da içermektedir. Bu karar, Tanrı’nın ruhsal olarak ölü olan bir günahkâra yeni bir yaşam vermesinin akabindeki sonuçtur.

3. İsteğe bağlı. Elçilerin İşleri 17:30, Tanrı’nın her yerde herkesin tövbe etmesini buyurduğunu söyler. Mesih’e dönme asla zorla olamaz ama bir kişinin kurtulabilmesi için kesinlikle şarttır.

4. Bir bilgi alışverişi. Hristiyanlar olarak görevimiz, alçakgönüllülükle her zaman Müjde’yi iletmek olsa da, amacımız sadece hoş bir bilgi alışverişi yapmak değildir. Bizler herkesi günahlarından tövbe etmeye ve kurtuluşları için Mesih’e güvenmeye çağırmalıyız.

5. Basmakalıp bir duayı tekrar etmek. Mesih’e dönmenin içerisinde kesinlikle dua da vardır ancak bizler, insanların güvenlerini birtakım sözlere bağlamalarına neden olmamaya dikkat etmeliyiz.

(Bu yazı, Brad Wheeler’ın “One of the Dirtiest Words Today C——-n” adlı makalesinden alıntıdır.)

 

(c) Müjde Birliği. Asıl makaleye şuradan erişebilirsiniz: https://mujdebirligi.com/makaleler/mesihe-donme/mesihe-donme-nedir/