fbpx

Resim: Karolina Grabowska

RAB’bi sabırla bekledim; bana yönelip yakarışımı duydu.—Mezmur 40:1

Geçen hafta yüreğinizi Tanrınız’ın önünde dökme daveti aldınız.Bugünkü ayet o davete eşlik etmektedir. Eğer yüreğinizi birisine dökecekseniz, içinizde neler olup bittiğini sözlere dökeceksiniz, o kişinin sizi dinlediğine güvenmeniz önemlidir. Bir kişiyle konuşup da sizi gerçekten dinlemediğini hissetmenin nasıl bir şey olduğunu hepimiz biliriz. Dikkatleri dağınıktır, gözleri uzaklardadır. Kendinize, “Konuşmaya devam etsem mi? Bu kişi umursuyor mu?” diye sorarsınız. Sözlerinizi hızlıca toparlarsınız çünkü karşınızdaki kişi sizi dinlemiyorsa, paylaşımda bulunmanın bir anlamı yoktur.

Eğer yüreklerimizi dökeceksek, konuşmayı seçtiğimiz kişinin kulak veriyor olması gerçekten önemlidir. Bu nedenle mezmur yazarının Tanrı’yla ilgili ifadesi dikkat çekicidir: Rab size yönelmiş durumdadır.

“Yönelme” teriminin anlamını kavramanıza yardımcı olacak zihinsel bir resim vereyim. Eğer biri dinlemek için size doğru yönelmişse, o kişi oradadır ve sizinle meşgul durumdadır. Fiziksel olarak konuşan kişiye doğru eğilmiştir. Eğilmiş olması odaklandığını gösterir. Gözleri konuşan kişinin üzerindedir. Siz yüreğinizi Tanrı’ya dökerken O’nun size yönelik duruşu budur. Neler söyleyeceğinizi işitmek için dikkatle size doğru eğilmiştir. Dikkati dağılmamıştır; dikkati sizdedir. Düşüncelerinize ve kaygılarınıza değer vermektedir. Yüreğinizdekiler O’nun için önemlidir, bu yüzden de söylediklerinizi kulak ardı etmeyecektir. Fazlasıyla umursamaktadır.

Tanrı feryatlarınızı duyar. Her kelimeyi işitir. Muhtemelen henüz kelimelere dahi dökemediğiniz şeyler vardır. Ama bu sorun değildir, çünkü Tanrı her iniltinizi anlar (bkz. Romalılar 8:26-27). Üstelik Tanrı’nın duyması, etkileşimin sonu değildir. Hayır, Tanrı sizden duyduğu şeyi alacak ve onunla sizin adınıza bir şey yapacaktır. Genellikle bizim insanlara suna bildiğimiz tek şey, dinleyen kulaklardır ama onlara yardımcı olmak için fazla bir şey yapamayız ve içinde bulundukları durumu elbette değiştiremeyiz. Ancak Tanrı sizden duyduklarını alıp size yardım edecektir. Bu yardımın şeklini henüz bilemeyebiliriz. Ama Rab’bi sabırla beklemenin ne demek olduğunu bilen mezmur yazarından teşvik alabiliriz. Yardıma muhtaç olan bizler, Rab’bin bize yöneldiğine güvenerek, O’nu sabırla bekleyelim.

Önümüzdeki günlerde Tanrı’yla Mesih kişisinde buluşarak, O’nun kim olduğu üzerine düşünmeye devam edeceğiz. Tanrı’nın gerçekten kim olduğunu sağlam bir şekilde kavramak önemlidir çünkü böylece kendisi sizinle geçmişiniz hakkında konuştuğu zaman, O’na güvenmeniz daha kolay olur. İsa görünmez Tanrı’nın görünümüdür (bkz. Koloseliler 1:15), bu yüzden de O’nun gerçek insanlarla nasıl etkileşim kurduğuna özellikle dikkat edeceğiz.


Tanrı’ya yüreğinizi dökerken, O’nun size yönelip eğildiğini zihninizde canlandırmak nasıl bir şey? Tanrı’nın duruşunun size yönelik olduğunu bilmek size nasıl hissettiriyor?