fbpx

Ak saçlı insanların önünde ayağa kalkacak, yaşlılara saygı göstereceksin. Tanrın’dan korkacaksın. RAB benim.
—Levililer 19:32

Aramızdaki tek akrabalık Mesih’in kanı aracılığıyla olduğu halde ona Teyze derim. Bu sevgili, yaşlı kız kardeş son zamanlarda epey hastaydı. İyileşmesi ne kadar süreceği sorulduğunda, “Doktorun bir süre önce yapılan bir akciğer testinin sonucunu vermesini bekliyorum. Test kötü çıkarsa, o zaman bu iyidir. Rab’dendir” demişti. Sonra gülümseyerek, “Ama eğer test hiçbir şeyim olmadığını gösterirse o daha da iyidir! O da Rab’dendir” demişti. Ne büyük bir güven! Ne büyük bir sakinlik! Yıllarca Rab’le yaşamak ona Tanrı’nın her şeyin en iyisini bildiğini öğretmişti.

O benim büyükbabam. Hayatı neredeyse son bulmak üzere. Sekiz çocuk büyütmüş. Onlar da kendi çocuklarıyla birlikte Rab’be hizmet ediyorlar. Hayatının insanlar üzerindeki etkisini sadece sonsuzluk gösterebileceği halde bilgeliği günümüzde çok takdir edilmekte. Ziyaret edildiğinde her zaman bir öykü anlatmaya hazırdır. Hayatı, Tanrı’ya sadakatin bir örneğidir.

Yaşlı kardeşlerimizin dostluğu yaşamlarımızı büyük ölçüde zenginleştirir. Onların bilgeliği gençliğin kuvvetiyle birleştiğinde kilisede kuvvetli bir ekip çalışması oluşur.

Bu yaşlı kişiler uzun yıllardır Rab’le yaşamaktadır. Tanrı’nın sadık olduğunu kanıtlamışlardır. Onların örneği aracılığıyla inanlı hayatının sadece mümkün olmakla kalmayıp aynı zamanda en iyi yaşam olduğunu da görebiliriz.

Çoğu kez aramızdaki yaşlıları yeteri kadar takdir etmiyoruz! Onların deneyimlerle kazandıkları altın madeni gibi bilgeliklerinden sıklıkla yararlanmıyoruz. Biz hayatın sorunları hakkında en yeni bilginlerin söylediklerini okumak için koşuştururken aramızdaki gerçek uzmanlar kendilerini gereksiz hissederlerse bu çok üzücü olur.

Yaşlı kardeşlerimize şunu söylemek istiyorum: Örneğiniz ve öğütleriniz için Rab’be şükrediyorum! Benim hayatım sizin hayatınız aracılığıyla düzeldi.

Ağarmış saçlar onur tacıdır, doğru yaşayışla kazanılır. —Süleyman’in Özdeyişleri 16:31.