fbpx

Resim: Clay Banks

Bunların dışındakilerden sakın, evladım. Çok kitap yazmanın sonu yoktur, fazla araştırma da bedeni yıpratır. Her şey duyuldu, sonuç şu: Tanrı’ya saygı göster, buyruklarını yerine getir, Çünkü her insanın görevi budur. —Vaiz 12:12, 13

Bir kütüphaneye gittiyseniz, orada ne kadar çok ve değişik kitap olduğunu fark etmişsinizdir! Kütüphanedeki bütün raflar, yerden tavana kadar küçük, büyük, ince, kalın, resimli ve resimsiz kitaplarla doludur.

İnsanların kitaplara ihtiyaçları vardır. Okulda kitaplardan öğreniriz. Kitaplar günlük hayatımızda bize iyi öğütler verirler ve kitaplar aracılığıyla etrafımızdaki dünya hakkında birçok şey öğreniriz. Daha çok şey bilmek isteyen biri, daha çok kitap okur. Ama ne kadar uzun yaşamış olursa olsun yeryüzündeki kimse dünyadaki bütün kitapları okuyamaz.

Ancak bütün kitaplar yararlı değildir. Birçok yayın her türlü kötülüğü öğreterek insanların yüreklerini ve akıllarını zehirler. Bu kitaplar kötü arzuları uyandırıp insanları Tanrı’dan uzaklaştırır. Bizim sadece insanı esinlendiren kitapları okumamız ve ruhumuza zarar verecek kitaplarla hiç ilgilenmememiz gerekir.

Dünyada eşi benzeri olmayan sadece bir tek kitap vardır. Bu kitap, dünyadaki kitaplar arasından en önemlisi ve en değerlisidir. Kutsal Kitap adı verilen bu kitap olmadan doğru bir şekilde yaşamak imkânsızdır. Hiçbir kitap onunla kıyaslanamaz. Genç yaşlı herkesin Kutsal Kitap’ta neler yazdığını bilmesi lazımdır. Birçok kitap okumuş ama Kutsal Kitap’ta neler yazılı olduğunu hâlâ bilmeyen birisiyseniz, hayatınızı boş yaşamaktasınız.

Kutsal Kitap’ı diğer bütün kitaplardan üstün kılan nedir?