fbpx

Benlik Nedir? [Kelam Kültür Kahve]

Ağu 24, 2018Sık Sorulan Sorular, Videolar

Martus: Tanık | Bible Project Türkçe

Martus: Tanık | Bible Project Türkçe

Kutsal Kitap’ta “tanık” kelimesi hem bir kişiyi hem de bir eylemi tanımlamak için kullanılır. Bir şeyi gören ve daha sonra gördükleri hakkında konuşan kişiye tanık denir. Günümüzde, bu kelime hem hukuksal durumlarda hem de Tanrı’yla yaşanan deneyimleri tanımlamak için kullanılır. Ancak tanık kelimesiyle ilgili en ilginç şey, Kutsal Yazılar’ın anlatısını, özellikle de Tanrı halkının rolünü nasıl açıklığa kavuşturduğudur. Bu videoda, bu kelimenin Kutsal Kitap’ın kapsayıcı anlatısına nasıl katkıda bulunduğunu keşfediyoruz.

Levhalara On Emir’in Yazılması – Kusursuz Plan 55.Bölüm

Levhalara On Emir’in Yazılması – Kusursuz Plan 55.Bölüm

Kusursuz Plan’ın bu bölümünde; Yasanın Tekrarı 10:14-18, Matta 5:44, 11:28-30, Elçilerin İşleri 10:34-36, Romalılar 2:9-11, 1.Timoteos 6:13-16, Vahiy 17:14 ayetleriyle İlk antlaşma metninde geçen 10 emirin yazıldığı levhanın kırılmasının ardından Tanrı’nın Musa’ya ikinci kez 10 emiri levhalara yazdırmasını göreceğiz.

Evangelion: Müjde | Bible Project Türkçe

Evangelion: Müjde | Bible Project Türkçe

“Müjde” Hristiyanların kullandığı en yaygın kelimelerden biridir. Peki ama Kutsal Kitap’ın orijinal dillerinde ne anlama gelir? Bu videoda “Müjde’nin”, sevgisiyle ölümü yenmiş, dünyanın çarmıha gerilmiş ve dirilmiş Kralı olan İsa hakkındaki yüce duyuru olduğunu keşfedeceğiz.

Yasa | Bible Project Türkçe

Yasa | Bible Project Türkçe

Daha önce hiç Kutsal Kitap’ın ilk kitaplarında neden bu kadar çok antik yasa olduğunu merak ettiniz mi? Modern okuyucuların bu yasaları ne yapması gerekiyor ve neden bazıları bu kadar tuhaf? Bu videoda, yasaların neden antik İsrail’e verildiğini ve Kutsal Kitap’ın genel anlatısına nasıl uyduklarını keşfediyoruz.

Peygamberler | Bible Project Türkçe

Peygamberler | Bible Project Türkçe

Eski Antlaşma peygamberlerinin kitapları oldukça ağır şiirler ve çarpıcı betimlemelerle doludur. Eğer daha önce onları okumayı denediyseniz, büyük olasılıkla hem ilginizi çekmiş hem de kafanızı karıştırmıştır. Bu videoda, peygamber kitaplarının Kutsal Kitap’ın anlatısına nasıl katkıda bulunduklarını ve onları daha dikkatli okumanın neden öğrenmeye değer olduğunu öğreneceğiz.