fbpx

Resim: Candra Winata

Tanrı’nın Mesih İsa aracılığıyla yaptığı göksel çağrıda öngörülen ödülü kazanmak için hedefe doğru koşuyorum.  —Filipililer 3:14

Hiç hata yapmasak hayat nasıl olurdu? Payına düşen hataları yapmadan kimse başarılı olmamıştır; aynı şekilde önceki hatalarından ders almayı kabul edenler de başarısız olmamıştır. Tanrı bizim başarıya ulaşmamızı, hedefe doğru ilerlememizi ister.

Başarısızlığa uğradığımızda yapmamız gereken ilk şey eksiklerimizi, kusurlarımızı kabul edip bunları Tanrı’ya ve başkalarına itiraf etmektir. Bu noktaya geldiğimizde Tanrı bizi bağışlayabilir. “Kutsal Yasa suç çoğalsın diye araya girdi; ama günahın çoğaldığı yerde Tanrı’nın lütfu daha da çoğaldı” (Romalılar 5:20). Hatalarımızla yüzleşmeyi reddedersek o alanda asla zaferli olamayız. Mesih, ancak kendimizi alçaltıp hatalarımızı itiraf ettiğimizde bizi zaferli kılabilir.

İkinci olarak, hatalarımızdan ders almalıyız. Başarısızlık yeniden, öncekinden daha bilge bir şekilde başlamak için sadece bir fırsattır. Başarısızlıklar, hayatın dersleridir ve bu derslerden yararlanmamak akılsızlıktır.

Başarısızlığınızı kabul edip ondan ders aldığınızda, yolunuza devam etmelisiniz. Eksikliklerinize odaklanmayın. Filipililer 3:13,“Geride kalan her şeyi unutup ileride olanlara uzanarak” der. Tanrı’nın hayatınızda çalışmasına izin verin. Eğer büyümeye açık değilseniz büyümezsiniz. Tanrı’nın kuvvetinin içinizden yükselmesine izin vermezseniz, asla zayıf biri olmaktan öteye gidemezsiniz. Siz denemeyi bırakmadıkça başarısızlık diye bir şey olmadığını unutmayın. Hedefe doğru ilerleyin!

Geçmişteki hatalardan ders almak gelecekte başarılı olmamızı sağlar.