fbpx

Resim: Canva: TheDigitalArtist

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Mezmur 8; Mezmur 19:1–6

İnsan ne ki, onu anasın, ya da insanoğlu ne ki, ona ilgi gösteresin? Mezmur 8:4

Tanrı’nın yüce işlerini hiç düşündünüz mü? Tanrı’nın ne kadar huşu verici olduğu hakkında bir fikir edinmek üzere doğaya bakmak için birkaç dakika ayırın.

Doğada farkına vardığımız ilk şeylerden biri Tanrı’nın düzenli olduğudur. Hiç elma ağacında armut ya da bir domates sırığında üzüm yetiştiğini gördünüz mü? Tabii ki, hayır! Güneşin hiç batıdan doğup kuzeyden battığını gördünüz mü? Hayır! Neden mi? Çünkü Tanrı her şeyi düzenli yapmıştır ve bu düzeni korur. Peki ya evren? Her gezegen kendi yerindedir, güneşin etrafında dolaşır ve diğerleriyle çarpışmaz.

Tanrı’nın doğada görülebilecekbir başka özelliği de, güçlü oluşudur. Depremlerin, kasırgaların ya da hortumların etkilerini bir düşünün. Bunlar Tanrı’nın gücüne yeterince kanıt oluşturmaz mı?

Doğadaki bazı şeyler insanlar için büyük bir olasılıkla her zaman bir sır olarak kalacaktır. Örneğin, bir yer fıstığının dış kabuğuna yapışık olmadan nasıl büyüdüğünü açıklamaya çalışın. Bir kavun türü olan kantalopta neden hiç dokuz ya da on bir değil, her zaman on çizgi olduğunu açıklamaya çalışın.

Doğada Tanrı’yı ne kadar çok şekilde görebileceğimizi düşünmeye başladığımda hayrete düşerim. Ama anahtar ayetimizin de bildirdiği gibi, Tanrı’nın yüce ve güçlü olduğu halde çocuklarını ziyaret etmesinden ötürü çok minnettarım. Tanrı bizimle ilgilenir. İsmine övgüler olsun!


Babamız’ın harika işlerini görüyoruz… Çok güçlü bir Tanrı’ya hizmet ediyoruz!