fbpx

Resim: Anna Tis

Hazırlayan: Haluk Yılmaz

 Bu nedenle bedenin dünyasal eğilimlerini –fuhşu, pisliği, şehveti, kötü arzuları ve putperestlikle eş olan açgözlülüğü– öldürün. — Koloseliler 3:5

Ocak, spor salonu sahipleri için harika bir aydır. Ancak düzenli olarak spor salonuna giden insanlar için pek öyle değildir. Neden? Çünkü her yıl bir sürü insanlar spor salonuna gitme konusunda yeni kararlar alır ve yeni yılın başladığı günlerde heyecanla spor salonunu dolduruyorlar. Ama merak etmeyin! Şubat ayına gelindiğinde favori koşu bandınız tekrar boş olacak. Yeni yılın enerjisi ve heyecanı kaybolmuş olacak, herkes normale dönmüş olacak.

Nasıl yeni bir alışkanlık sürdürebilirsin? Tek başına yapayın.

Önce amaçlarını karar ver. Sonra, aynı hedeflere sahip bir arkadaş bulun ve birbirinizi teşvik ederek devam etmeye özen gösterin. Sigarayı bırakmaya mı çalışıyorsunuz? Bugün kaç sigara içtiğinizi soracak bir arkadaş bulun. Birbirinize yardım etmeyi kabul etmelisiniz, aksi takdirde sadece sıkılmaktan başka bir şey elde etmezsiniz.

Bu sorumluluk stratejisi sadece fiziksel alışkanlıklar için değil, aynı zamanda manevi alışkanlıklar için de faydalıdır. Kutsal Kitap, Tanrı’nın yollarında yürümek isteyenler için yüksek davranış standartlarına sahiptir. Fiziksel alışkanlıklarda olduğu gibi, sık sık rahat ve tanıdık davranışlara düşeriz, bu noktada bu alışkanlıklardan çıkmak için bilinçli bir çaba sarf etmemiz gerekir.

Elçi Pavlus, Kolose (bugünkü Denizli’ye yakın) okuyucularını hatırlatır:

Bu nedenle bedenin dünyasal eğilimlerini –fuhşu, pisliği, şehveti, kötü arzuları ve putperestlikle eş olan açgözlülüğü– öldürün. — Koloseliler 3:5

Vay be! Sadece “Durdur!” demiyor… “Bu davranışları öldür” diyor. Bu aynı zamanda insanların başkaları bakarken sadece davranış sergileyemezdi anlamına geliyordu. Bu, gerçek yaşam değişikliğiydi ve çekirdeğe kadar iniyordu. Bu ancak günahkâr yaşamlarından tövbe edip İsa’ya güvenmekle mümkündü. Bu şeyleri yapan herkes, aynı zamanda yardım etmek için Kutsal Ruh’un güçlendirmesini de aldı. O, yanımızda yürüyen ve bize kötü davranışları ve kalbimizdeki kötü arzuları atmanın yanı sıra sevgi ve yardımseverlik gibi iyi davranışları benimsememize yardımcı olan teşvik edici kişidir.

Bu yüzden yeni bir yıla başlarken, eğer bir Hristiyan olursanız, Rab’bin buyruklarına uymaya karar verin ve Tanrı’nın çocuğunu temsil etmeyen davranışları terk edin. Ardından, kilisenize düzenli olarak katıldığınızdan emin olun, böylece oradaki kardeşleriniz sizi teşvik edebilir ve hedeflerinize karşı sorumluluk taşımanıza yardımcı olabilirler. Eğer Hristiyan değilseniz, her hafta gerçek İsa’ya ve Kutsal Kitap’a inancı daha iyi anlamak için zaman ayırmayı düşünün.


Neden İsa? Çünkü bize günahkâr alışkanlıklarımızı kırmada yardımcı olur.