fbpx

Resim: Ugur Peker

Tanrı’nın ayetlerdeki kimliği:
30: Mesih aracılığıyla kurtuluşa erişenler günah işlediğinde Tanrı’nın Ruhu kederlenir. Tanrı da onurlu bir kişiliğe sahip olduğu için; sevdiği insanın O’na karşı çıkarak günah içinde yaşamaya devam etmesine karşı incinir (Yeşaya 63:10). Ben ve topluluğum gerçeğin Ruhunun önünde yalan, iftira ve ayrımcılık gibi davranışları gizlice yapmaya devam ediyor muyuz?

32: Tanrı her türlü pislik içinde yaşayan beni kurtarıp Mesih’te bağışlayarak tertemiz kıldı. Bugün bana bağışlandığım için bağışlamamı emrediyor. Buna itaat etmeye hazır mıyım?
 

Bana hangi öğütler verilmektedir?
25: Yalanı üzerimizden sıyırıp atmak yetmez, birbirimize gerçeği de söylemeliyiz. Göz yumup kayırmakla değil, sevgiyle gerçeği söylememiz için birbirimize izin vermeliyiz ki Rab’de hep birlikte büyüyebilelim.

26,27: Bazen öfkelenmekten kaçamayız, fakat yine de günah işlemek zorunda değiliz. Güneş batmadan konuyu Rab’bin önünde halletmek gerekir ki; İblis’in bizi günaha sürüklemesine fırsat olmasın. Yine öfkeli miyim? Rab’de çözüm bulmalıyım, çünkü gücüm buna kesinlikle yetmez!
 
29-31: İsa’ya iman edenler ne konuştuğuna dikkat etmeli. Bayat şaka, iftira ve dedikodu gibi şeyler imanlılara yakışmaz. Hep teşvik ve bereket sözleriyle yaşamalıyız. Konuşma şeklim nasıl acaba?
 
25 Bunun için yalanı üzerinizden sıyırıp atarak her biriniz komşusuna gerçeği söylesin. Çünkü hepimiz aynı bedenin üyeleriyiz. 26 Öfkelenin, ama günah işlemeyin. Öfkenizin üzerine güneş batmasın. 27 İblis’e de fırsat vermeyin. 28 Hırsızlık eden artık hırsızlık etmesin. Tersine, kendi elleriyle iyi olanı yaparak emek versin; böylece ihtiyacı olanla paylaşacak bir şeyi olsun.
 

29 Ağzınızdan hiç kötü söz çıkmasın. İşitenler yararlansın diye, ihtiyaca göre, başkalarının gelişmesine yarayacak olanı söyleyin. 30 Tanrı’nın Kutsal Ruhu’nu kederlendirmeyin. Kurtuluş günü için o Ruh’la mühürlendiniz. 31 Her kötü niyetle birlikte her türlü kin, öfke, kızgınlık, bağrışma ve iftira sizden uzak olsun. 32 Birbirinize karşı iyi yürekli, şefkatli olun. Tanrı sizi Mesih’te bağışladığı gibi, siz de birbirinizi bağışlayın.


• Tanrı’nın ayetlerdeki kimliği?
• Bana hangi öğütler verilmektedir?