fbpx

Resim: dongkui yin

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Çölde Sayım 13:26–14:10

Ne var ki, benimle gelmiş olan soydaşlarım halkı korkuya düşürdüler. Ama ben tümüyle Tanrım RAB’bin yolundan gittim.Yeşu 14:8

Tanrı’nın halkı kutsallığa çağrılmıştır (Levililer 20:7; Efesliler 1:4). Kutsal Tanrı’nın önünde yürümek için, bu bizim yüreklerimizi bazen korkuyla doldursa da ya da Tanrı’nın arzuladığı sonuçları göremesek de, O’nun sözü ve buyruklarına itaat etmeliyiz.

Çölde Sayım 13:17–20’de casuslara, gidip diyarı kolaçan etmeleri ve diyarın kuvveti konusunda rapor getirmeleri Musa tarafından söylenmiş ve Tanrı tarafından buyrulmuştu. Onların oraya Tanrı’nın buyruklarına tamamen itaat etme niyetiyle gittiklerini düşünüyorum.

Üzüntü ve trajedi ancak, casuslar geri dönüp de, on tanesi halka kötü rapor verdiğinde başladı. On adamın yüz binlerce insan üzerindeki büyük etkisi kahrediciydi ve epey üzüntü, günah ve birçok kişinin çölde ölmesine neden oldu (Çölde Sayım 14:1–4).

Bizim de başkaları, özellikle Tanrı halkı, kendi ailelerimiz, çocuklarımız ve komşularımız üzerindeki etkimiz ölçülemeyecek kadar büyüktür.

Kardeşler, çoğunluk bunu yapmasa bile gerçeği savunmak için cesur olalım. Kalev ve Yeşu, Tanrı’nın halkına vaat etmiş olduğu Vaat Edilen Diyarı görene dek yaşadı ancak tüm diğerleri birkaç inançsız kişiden etkilendiklerinden ötürü çölde öldü.


Eğer yeryüzünün bu küçük parçası,
Benim getirdiğim kuvvetten ötürü daha kuvvetliyse,
Söylediğim ezgilerden ötürü daha tatlıysa,
Yürüdüğüm yoldan ötürü daha mutluysa,
Saçtığım ışıktan ötürü daha aydınlıksa,
Verdiğim armağanlardan ötürü daha zenginse,
Yaşadığım hayattan ötürü daha paksa,
Öldüğüm ölümden ötürü daha asilse,
O zaman boşu boşuna doğmadım.