fbpx

Resim: christian koch

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Matta 25:1–13

Ne var ki, onlar yağ satın almaya giderlerken güvey geldi. Hazırlıklı olan kızlar, onunla birlikte düğün şölenine girdiler ve kapı kapandı. —Matta 25:10

Kapıda kalmak! Soğuk bir kış günü öğleden sonra benim de başıma geldi. Ne kadar sinir bozucu! İşten eve geldiğimde evde kimse olmadığını görünce, yemek çantamı ve anahtarlarımı masanın üzerine bırakıp posta kutusuna gittim. Kapıyı arkamdan kapattığımda, anahtarları içerde unuttuğumu hatırladım. Postayı aldım ve bütün kapıları ikişer kez kontrol ettim. Gerçekten de dışarıda kalmıştım. Ailemin geri dönüp beni kurtarmasını beklerken kaderime boyun eğip, kapının önünde oturdum, eldivenlerimi giydim ve gazeteyi okumaya başladım.

Beklerken akılsızlığımın sadece geçici bir sonuca mal olduğunu anladım. İnsanların sonsuz sonuçlarla dışarıda kaldıkları durumları hatırladım. Nuh’la birlikte gemiye girebilmek için fazla geç kalmış olanların kaderini düşünün. Görünüşte hazır olan ama kapının dışında kalan beş akılsız kızı düşünün.

Bugünkü ayetlerimizde damatla aslında hazır olanlar ve hazır olmayanlar olmak üzere sadece iki grubun buluştuğunu görüyoruz.

Kandillerimizi yanar durumda tutmak, yaşamlarımızı içimizden yöneten ve Kendisi yağ olan Kutsal Ruh’un işidir. Buna düşünce ve davranışlarımız da dahildir. Kutsal Ruh’un yaşamlarımızdaki lütuf işi, kandillerimizin sönmesini önler.

Hepimizin Tanrı’yla kendi kişisel yaşamımız olmalıdır. Birbirimizin Rab’le yaşayışını teşvik edebiliriz ama başka birinin kişisel deneyimlerini kendimize mal edemeyiz.

Tanrı’yla yaşayışınız, sizi sonsuzluğu Damat olan İsa’yla geçirmeye hazırlamalıdır.


Şimdi sonsuzluğa yatırım yapmanın tam zamanı!