fbpx

Resim: Raph Howald

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Elçilerin İşleri 16:16–34

Tanrı’nın, kendisini sevenlerle, amacı uyarınca çağrılmış olanlarla birlikte her durumda iyilik için etkin olduğunu biliriz. —Romalılar 8:28

Hiç, “Tanrı’nın, kendisini sevenlerle, amacı uyarınca çağrılmış olanlarla birlikte her durumda iyilik için etkin olduğunu biliyoruz” (Romalılar 8:28) ayetini sorgulatan bir durumda bulundunuz mu? Tanrı’nın bizi bu tür durumlara Kendisini yüceltmek için koyduğuna inanıyorum ama bunun için her şeyi O’na teslim etmeliyiz.

Kutsal Kitap okumamızda Pavlus ve Silas’ın öğretip, Tanrı Sözü’nü bildirip kötü ruhları kovarak çağrılarına sadık kaldıklarını görüyoruz. Bundan sonra kendilerini ayakları sıkı sıkıya tomruklara vurulmuş olarak hapiste buluyorlar. Pavlus ve Silas bu durumda, “Tanrı’nın, kendisini sevenlerle, amacı uyarınca çağrılmış olanlarla birlikte her durumda iyilik için etkin olduğundan” şüphe edebilirlerdi. Pavlus ve Silas kendilerini zavallı hissetmediler. 25. ayet tersine, Tanrı’ya dua edip O’na övgü ilahileri söylediklerini bildirir. Bundan sonra bazı şeyler gerçekleşmeye başladı. Büyük bir deprem oldu. Hapishanenin temeli sarsıldı, kapılar açıldı, herkesin zincirleri düştü. Bundan sonra zindancı, “Efendiler, kurtulmak için ne yapmam gerekir?” (Elçilerin İşleri 16:30) diye sordu. 31. ayette ona ne yapması gerektiğini söylediler, sadece kendisi değil, “hem kendi, hem de ev halkı” vaftiz olacaktı.

Halkı kendilerine düşeni yapma konusunda sadık olduğunda Tanrı’nın neler yapabileceği harika değil midir? Harika bir Tanrı’ya hizmet ettiğimiz kesindir. “Her şey”de sadık olma konusunda teşvik alalım.


Tanrı sorunlarımızın hepsinden daha büyüktür.