fbpx

Resim: Vlad Tchompalov

Biraz kestireyim, biraz uyuklayayım,
ellerimi kavuşturup şöyle bir uyuyayım.

Süleyman’ın Özdeyişleri 6:10

Tembelliği düşündüğümüzde bu ayetten neler çıkarıyoruz?

Tembelliğin insan hayatındaki etkilerini ve kişinin fiziksel hayatındaki sonuçlarını gördükçe o kişiye acırız.

Biz de ruhsal hayatlarımızda tembelleşiyor muyuz? Kendimizi sınayıp şu soruları soralım: Ruhsal bakımdan zorluk mu çekiyorum? Ruhsal hayatım hakkında kaygısız, kayıtsız olmak beni rahatsız etmiyor mu? Ellerimi kavuşturup boş boş oturuyor muyum? Pazar günü vaazı dinleyip tatmin oluyor ama hafta içinde, yaşamın akışında gerçeği unutuyor muyum? Kişisel hayatımda Tanrı Sözü’nü etüt etmek için gösterdiğim çaba zayıf ve yarım yamalak mı?

“Tembel canının çektiğini elde edemez, çalışkanın istekleriyse tümüyle yerine gelir” (Süleyman’ın Özdeyişleri 13:4). “Dar kapıdan girmeye gayret edin” (Luka 13:24). Gayret etmek, epey çaba harcamak demektir.

“Kendini Tanrı’ya makbul… olarak sunmaya gayret et” (2.Timoteos 2:15). Karıncalardan ders alıp yaşam konusunda onlar gibi hazırlanalım. İnanlılar olarak ellerimizi kavuşturup arkamıza yaslanamayız. Tanrı Sözü’nü etüt etmek, Tanrı’yla iletişim içine girmek, O’nun gerçeklerini derin düşünmek, dinlemek ve Tanrı’yla yakın bir ilişkinin tadını çıkarabilmek üzere O’nun bizimle konuşmasına izin vermek için çok fazla çaba harcayalım.

Ruhsal bakımdan kuvvet kazanmak ve O’na daha çok benzemek için gayret sarf edelim. Tanrı’yla yaşarken tadabileceğimiz sevinçten ötürü O’na şükredelim.

Rab boş zamanımızı değil, tüm zamanımızı Kendisine adamamızı ister.