fbpx

Resim: Javier Mazzeo

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Matta 20:1–16

Tembellikten dam çöker.Vaiz 10:18b

“Bir şeyin yapılmasını istiyorsan meşgul birisinden iste” diye bir söz vardır. Ayrıca, “Tembellik tüm kötülüklerin anasıdır” diye de bir söz vardır.

“Aynı zamanda ev ev gezerek tembelliğe alışırlar. Yalnız tembelliğe alışmakla kalmazlar, üzerlerine düşmeyen sözler söyleyerek başkalarının işine karışan boşboğazlar olurlar” (1.Timoteos 5:13). Görüyoruz ki aslında hiçbir zaman tamamen boş değiliz. Ya Tanrı için bina ediyoruz, ya da yıkma ekibinde yer alıyoruz.

Bazen zaten yapabileceğimiz fazla bir şey olmadığını düşünürüz. Ya da Rab için büyük bir iş yapabilmeyi arzularız. Ya da, başka birisinin sahip olduğu armağan ve yeteneğe sahip olsaydık o zaman gerçekten bir şey yapabilecek olduğumuzu düşünürüz.

“Başkalarına hizmet eden, Tanrı’nın verdiği güçle hizmet etsin” (l. Petrus 4:11). “Sonbaharda çift sürmeyen tembel, hasatta aradığını bulamaz” (Süleyman’ın Özdeyişleri 20:4). Tanrı’nın bizden, durumların daha iyi ya da ideal olana kadar beklememizi istemediğini görüyoruz. Tanrı, her zaman Kendisi için çalışmamızı bekler. Bunu yaptığımızda, dedikodu, iftira, kavga vb. gibi şeyler için vaktimiz olmaz. Tanrı ancak o zaman bizi bereketleyip bize daha çok sorumluluk emanet edecektir.

İsa bu konuda kusursuz örneğimizdir. Anne babasına, “Babam’ın evinde bulunmam gerektiğini bilmiyor muydunuz?” (Luka 2:49) diye sormuştu. Peki ya biz? Biz de yapmamız gerektiğini bildiklerimizi sadıkça yapıyor muyuz?

Bugünkü Kutsal Kitap okumamızda şunları gözlemliyoruz:

  1. Tanrı boş durup tembel olmamızı istemez.
  2. Tanrı sadık hizmeti ödüllendirecektir.
  3. Tanrı insanlar arasında ayrım yapmaz; herkese eşit davranır.

Yaşlıların yapacağı iş vardır, gençlerin yapacağı iş vardır, hepimiz için yapacak iş vardır.