fbpx

Tanrı’nın ayetlerdeki kimliği:
1,2: Tanrı, biricik oğlunu benim yerime kurban vererek beni ne kadar sevdiğini kanıtladı. Oğul da kendini feda etmeye razı olup günahımın bağışlanmasına yol açtı. Bu sevginin dünya kurulmadan önce başladığını biliyorsam, bu sevgi için hayatımı nasıl değiştirmem gerektiğini düşünmeliyim.

6: Tanrı günahı kesinlikle göz ardı etmez. Söz dinlemeyenleri cezalandırmaktan vazgeçmez.

 

Bana hangi öğütler verilmektedir?
1,2: Tanrı tarafından sevildiysek, yeniden yaratılarak içimizde yaşayan Kutsal Ruhun yardımıyla tanrısal özyapıya ortak olmalıyız (1. Petrus1:4). Bugün de Kutsal sözler üzerinde derin düşünerek Tanrı gibi sevmeyi öğrenip, O ’nun gibi bağışlayabilmeyi öğrenmem için dua etmeliyim.
3-5: Yeni yaratıklara hiç yakışmayan nitelikler fuhuş (her türlü cinsel pislik), açgözlülük, açık saçıklık, budalaca konuşmak, bayağı şakalar gibi şeylerdir. İmanlılar Mesih’te temiz kılınmıştır. Hala konuşmalarım eskisi gibi mi? Bu halde yeniden doğmuş biri olduğumdan emin miyim?
6,7: “Yakalanmadığım sürece sorun yok” diye düşünen Tanrı’yı tanımazlar rahatça kötülük eder. Onlar; ‘Tanrı kötülükleri görmez” diyerek yaşamaya devam eder. Dünyanın beklentilerine uyarak yaşadıkça onların günahına da katılmış oluruz. Müjde paylaşmak için hep dünyada yaşamam gerekir, fakat dünyanın günah kavramına çok dikkat etmeliyim.

 
1 Bunun için, sevgili çocukları olarak Tanrı’yı örnek alın. 2 Mesih bizi nasıl sevdiyse ve bizim için kendisini güzel kokulu bir sunu ve kurban olarak nasıl Tanrı’ya sunduysa, siz de öylece sevgi yolunda yürüyün.

3 Aranızda fuhuş, ahlaksızlık ya da açgözlülük anılmasın bile. Kutsallara yaraşmaz bu. 4 Aranızda açık saçıklık, budalaca konuşmalar, bayağı şakalar da olmasın. Bunlar size yakışmaz. Bunun yerine şükredin. 5 Şunu kesinlikle bilin ki, fuhuş yapanın, pisliğe düşkün olanın ya da putperest demek olan açgözlü kişinin, Mesih’in ve Tanrı’nın Egemenliği’nde mirası yoktur. 6 Hiç kimse sizi boş sözlerle aldatmasın. Bu şeylerden ötürü Tanrı’nın gazabı söz dinlemeyenlerin üzerine gelir. 7 Onun için böyleleriyle oturup kalkmayın.


• Tanrı’nın ayetlerdeki kimliği?
• Bana hangi öğütler verilmektedir?