fbpx

Resim: Francisco Requena

RAB’be övgüler sunun! Ey gönlüm, RAB’be övgüler sun.  —Mezmur 146:1

Çok yüce bir Tanrı’ya hizmet ediyoruz! Mezmur 147, yüce bir Tanrı’ya, tamamen güvenebileceğimiz bir Tanrı’ya bir şükran mezmurudur.

Dominik Cumhuriyeti’nde görev yapan arkadaşlarımız için yeni bir ev inşasına yardıma giden yirmi iki yaşındaki oğlum oradayken bir motosiklet kazası geçirdi ve şu anda onunla hastanede oturuyorum. Kırılmış olan omurgasını stabilize etmek için geçtiğimiz üç hafta içinde yapılan üçüncü ameliyatının ardından nekahet devresinde. Bundan sonra kazadan ötürü belden aşağısı felç olduğundan tekerlekli sandalyeyle nasıl yaşayabileceğini öğrenmesine yardımcı olacak bir rehabilitasyon programına girecek.

“Böyle bir durumda Rab’be nasıl övgüler sunabilirsiniz?” diye sorabilirsiniz. Hayatının kurtarıldığı bereketini saydığımızda ve Davut’un bu mezmurda sözünü ettiği Tanrı’nın oğlumuzun başına gelenin kontrolünde olduğu güvencesine sahip olduğumuzda yüce Tanrımız’a şükretmeye devam edebileceğimizi ve hastalıklarımız ve güçsüzlüklerimizde bile Tanrı’nın yüceltileceğini bilebiliriz.

Birkaç gün önce bu Mezmur’un onuncu ayeti dikkatimi çekti: “Ne atın gücünden zevk alır, ne de insanın yiğitliğinden hoşlanır.” “Kendisinden korkanlardan, sevgisine umut bağlayanlardan hoşlanan” (ayet 11) RAB’den hâlâ zevk alabildiğimiz için hamdolsun.

Etrafınızda her şey yanlış gitmekteyken, Tanrı, üzerinde durabileceğiniz Kaya’dır.